1 yılda 17 bin varil bombası

Giriş Tarihi: 8.1.2016
1 yılda 17 bin varil bombası
Suriye'de rejime bağlı güçlerin geçen yıl ülkenin farklı bölgelerinde 17 bin 318 varil bombası kullandığı ortaya çıktı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) raporuna göre, başkent Şam kırsalı, Dera, Halep ve Hama'da yoğunlaşan varil bombalı saldırılarda; 499'u çocuk, 338'i kadın, 2 bin 32 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarda 52'si dini, 39'u eğitim merkezi olmak üzere en az 206 kamu binası yıkıldı. Suriye rejiminin varil bombalarını geniş bir alanda ve sistematik bir şekilde kullandığını ifade eden SNHR, Esad yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi'nin 2139 sayılı kararını ve Roma Statüsü'nün "insanlığa karşı suçlar"ı ele alan 7'nci maddesini çiğnediğini kaydetti.

O TEPE REJİMİN ELİNDE

Bu arada Esad ordusu, Rus savaş uçaklarının da desteğiyle Türkmen köylerine yönelik saldırılarını sürdürüyor. Türkmendağı'nın güneyindeki Burc El Kasap tepesi rejimin kontrolüne geçti. Stratejik öneme sahip tepe, son bir ayda 3 kez el değiştirdi.

MADAYA'YA YARDIM GİDİYOR
Suriye'nin Madaya beldesinde 7 aydır rejim ve Hizbullahın kuşatması altındaki 40 bin kişiye sonunda yardım gidecek. Şam rejimi, BM'nin onlarca kişinin açlıktan öldüğü Madaya'ya yardım götürmesine izin verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 yılda 17 bin varil bombası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN