Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da lardan bayram i i

'nın başkenti Amsterdam'daki bir ilkokulda okuyan bazı ler dini bayramlarının resmi olarak kabul edilmesi talebinde bulundu.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 17:41

Amsterdam'daki Oostelijke Eilanden (BOE) adlı ilkokulda eğitim gören lerin talebine kentteki okul birlikleri destek verirken, lara yönelik muhalefetiyle bilinen aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi (PVV) ise e karşı çıktı.

Belediyeye mektup yazan okulun 8 B sınıfı öğrencileri, 'da yalnızca Hristiyanlara ait bayramların resmi olarak kabul edildiğini hatırlatarak, toplum yapısının değiştiğini ve Müslüman öğrencilere de bu hakkın tanınmasını istedi. Öğrenciler ilk etapta Ramazan Bayramı'nda okulların tatil olması önerisinde bulundu.

Öğrencilerin isteğine olumlu yaklaşan Amsterdam İlkokullar Birliği, kent nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturan Müslümanlara bu hakkın tanınabileceğini açıkladı.

Mevcut geleneklerin yanında yenilerine açık olmanın önemli olduğunu belirten Birlik Başkanı Herbert de Bruijne, vatandaşların büyük çoğunluğu böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsa bu konunun tartışılabileceğini dile getirdi.

Okul Müdürü Tamar Suss da öğrencilerin teklifinin okullarının yapısıyla uyumlu olduğunu belirterek, öğrencilerin yanı sıra Müslüman öğretmenlerin de aynı görüşü paylaştıklarını dile getirdi.

Öneriye sert tepki gösteren aşırı sağcı PVV partisi konuyla ilgili Eğitim Bakanlığının yanıtlaması isteğiyle meclise önerge verdi.

Önergeyi sunan PVV milletvekillerinden Harm Beertema, eğitimin temel hedefinin kendi kimliklerini gelecek nesillere aktarmak olduğunu ileri sürerken, Machiel de Graaf da "Amsterdam'daki okul idarecileri İslami bir bayram günü istiyorlar. Eğilmemeliyiz, İslam'ı durdurmalıyız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'da Müslümanlardan bayram tatili teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN