Kıbrıs müzakereleri devam ediyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta BM gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde hedeflerinin 2016'yı çözüm yılı haline getirmek olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 16:52
Kıbrıs müzakereleri devam ediyor

Akıncı, KKTC belediye başkanlarını Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta uzun süredir devam eden çözüm çabalarının artık kabul edilebilir bir neticeye ulaşması gerektiğini belirtti.

Rum tarafıyla birlikte kararlılıkla sürece devam etmeleri, bir birlerini anlayarak yol almaları, neyin mümkün olup neyin mümkün olmadığını bilerek hareket etmeleri halinde bu sonuca varabileceklerini vurgulayan Akıncı, "2016 önemli bir yıl. Kıbrıs sorunu fazlasıyla doyum noktasında geldi. Yarım asırdır üzerinde konuşuluyor, üzerinde çözüm üretilmeye çalışılıyor. Hedefimiz 2016'yı çözüm yılı haline getirmek" şeklinde konuştu.

Mustafa Akıncı, asıl önemli olanın iki tarafın da kabul edebileceği bir noktaya varmak olduğunu belirterek, referandumdan iki taraftan da "evet" çıkması hedefiyle çalıştıklarını dile getirdi.

Akıncı, adada her iki toplumun da özgürlük, siyasi eşitlik ve güvenlik içinde yaşaması, birinin ötekine tahakküm etmeyeceği koşuların yaratılması gerektiğini belirterek "Bunca yıl yaşananlardan sonra artık geleceğimizin huzur ve güven içerisinde olmasını da temin etmemiz lazım. Bunu bu adada yaşayan herkes için öngörüyoruz" dedi.

Kıbrıs'ta Şubat 2014'te imzalanan ortak açıklama sonrasında yeniden başlayan müzakereler, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından ivme kazanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs müzakereleri devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN