Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lübnan- sınırında Madaya gösterisi

Lübnan'ın sınırındaki Masna bölgesinde toplanan grup, kuşatma altında bulunan Madaya'daki duruma dikkat çekmek için Suriye-Lübnan yolunu kapattı

Giriş Tarihi: 8.1.2016 16:58
Lübnan-Suriye sınırında Madaya gösterisi

Lübnan'ın sınırındaki Masna bölgesinde toplanan grup, rejim güçleri tarafından kuşatma altında bulunan Madaya'daki duruma dikkat çekmek için Suriye-Lübnan yolunu kapattı.

Lübnan'ın Bekaa ilindeki Masna bölgesinde Cuma namazı sonrasında toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, rejim güçlerinin ablukası altında bulunan Şam'ın kuzeybatısındaki Madaya'da yaşanan insani durumu protesto etmek için Suriye-Lübnan Şam yolunu iki yönlü trafiğe kapattı.

Esed güçleri ve beraberindeki Hizbullah milislerinin sürdürdüğü kuşatma sonucu, bölgede yaşanan kıtlık, yaşlı, kadın ve çocukların çevredeki bitkileri, evcil hayvanları yediklerini anlattıkları görüntülerle dünya gündemine oturan Madaya'daki insanlık krizine tepkiler artıyor.

Ellerinde ekmekler ve "Yaptıklarınızdan dolayı tarih sizi lanetleyecek", "Bizim çağımızda kedi ve köpek yemeyi aklınız alıyor mu?" yazılı pankartlarla gösteriyi gerçekleştiren grup, Suriye rejimi ve Hizbullah aleyhine slogan atarak Suriye-Lübnan yolunu yaklaşık iki saat süreyle kapattı.

Protestoyu düzenleyen sivil toplum kuruluşlarından Lübnan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Nebil Halebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen gösterinin "Sadece Madaya değil, Batı ve Doğu Guta, Batı Şam kırsalı" için yapıldığını belirterek, "Bu yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyince savaş suçudur. Neden Suriye rejiminin yardımların ulaşması için iznine ihtiyaç duyuyoruz. BM Güvenlik Konseyi'nin yedinci maddesince rejimin yaptığı suçtur. Kuşatma altındaki tüm şehirlere ulaşılmalı" dedi.

Kuşatma sadece askeri oluşumlara karşı askeri bir taktik olduğunu, sivillere yaklaşmaması gerektiğini belirten Halebi, yaşananları, "insanlık suçu" olarak tanımladı.

Açlıktan evcil hayvanları yiyorlar

Anne, babası ve kardeşlerinin halen Madaya kentinde yaşadığını AA muhabirine anlatan Hüseyin Muhammed Nemmus (20), "Açlıktan köpek gibi evcil hayvanları yemek için şeyhten izin aldıklarından" bahsetti.

Kuşatma altındaki 45 bin insanın "Bitkileri yediğini, tuzlu su içtiğini" aktaran Nemmus, Madaya'nın içinde süt, prinç, un, bulgur gibi temel gıda maddelerinin karaborsada fiyatlarının alınamayacak seviyelere yükseldiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'na (UNICEF), Suriye rejim güçlerinin kuşatma altında tuttuğu Madaya kasabasında açlıkla mücadele eden 42 bin kişiden yarısının çocuk olduğunu açıkladı.

BM, dün Cenevre ofisinden yapılan açıklamada Suriye rejiminin Madaya, Fua ve Kafarya bölgelerine insani yardım konvoylarının girişine izin vereceğini duyurdu.

Muhabir: Enes Kanlı
Yayınlayan: Bülent ErdeğerKaynak: AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan-Suriye sınırında Madaya gösterisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN