Giriş Tarihi: 8.1.2016 15:21

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (), 'nın başkenti Addis Ababa'da yaşayan li lara tekstil malzemesi ve ekipman desteğinde bulunduğu belirtildi.

'dan yapılan açıklamada, malzeme ve ekipman desteğiyle li mültecilerin mesleklerini devam ettirerek üretici konuma geçmelerinin hedeflendiği bildirildi.

sayesinde 'da mülteci olarak yaşamak zorunda kalan Somalililerin kendilerine yeterli olmaları ve içlerindeki sosyal döngüyü sağlamaları amaçlandı.

"YANIMIZDA OLMAYA DEVAM EDİN"

Temin edilen ekipman ve malzemelerin yetkililere teslim edildiği törende Somalili mültecilerin, söz alarak duygularını ifade ettiği kaydedildi.

Törende konuşan terzilik ve İngilizce öğretmeni Necibe Yasin Hasan, "Türkiye bize çok kıymetli şeyler getirdi. İstediğimiz her şeyi bize verdiniz, lütfen bundan sonra da yanımızda olmaya devam edin. Türkiye yabancı bir ülke değil, bizim kendi ülkemizdir" ifadesini kullandı.

Gelenek ve kültürlerini muhafaza etmek isteyen Etiyopya'daki Somalililerin, eğitim ihtiyaçlarını da kendi imkanlarıyla karşılamaya çalıştığı anlatıldı. Çok sayıda Somali vatandaşı, iç çatışmalar ve savaş nedeniyle komşu ülkelere göç etmek zorunda kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA'dan Etiyopya'daki Somalili sığınmacılara destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN