Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalif komutanlar bir bir öldürülüyor

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Muhalif komutanlar bir bir öldürülüyor

Suriye'de rejime karşı savaşan muhalif grupların komutanları gizemli saldırılarla teker teker ortadan kaldırılıyor. Geçen aydan bu yana öldürülen komutan sayısı 20'yi geçti

Uluslararası kamuoyu, Suriye'de beş yıldır devam eden krizin diplomatik yollarla çözümü için gayretlerini sürdürürken, Beşar Esad rejimine karşı ülke içinde mücadele eden grupların komutanları da birbiri ardına öldürülüyor. Bombalama ya da çatışma yoluyla ortadan kaldırılan komutanları kimin öldürdüğüyse belirlenemiyor. Saldırıların hepsinin lider takımını hedef alması ve nokta atışıyla tam isabet kaydetmesi dikkat çekiyor. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (SOHR) açıklamasına göre, muhaliflerin son kaybı, Ahrar el Şam grubunun Humus bölge lideri Ebu Ratib el Humsi oldu. Aracına ateş açılması sonucu yaşamını yitiren El Humsi'nin, Suriye'nin orta bölgelerinde çok sayıda operasyona komuta ettiği kaydedildi. "Suikastlar özellikle geçtiğimiz aralık ayı başından bu yana yoğunlaştı. En az 20 komutan bu şekilde öldürüldü ve hiçbirinin de faili bulunamadı" diyen SOHR Başkanı Rami Abdurrahman, Ebu Ratib el Humsi dışında yakın dönemde öldürülen liderlerin en önemlilerini şöyle sıraladı: Zehran Alluş (İslam Ordusu Komutanı), Husam Ammura (Nusra Cephesi'nin Yermuk Kampı Sorumlusu), Ebu Culeybib (Nusra Cephesi'nin Dera Sorumlusu), Abdulkadir Debaan (Ahrar el Şam İdlid Komutanı).

OBAMA, ESAD İÇİN TARİH VERDİ

'SORUMLU REJİM'

Fransız AFP ajansına konuşan Edinburgh Üniversitesi'nden Suriye uzmanı Thomas Pierret, "Bu suikastların sorumlusu açık ara Esad rejimi ve onun müttefikleri" dedi. Pierret, Şam rejiminin Rusya'nın yardımıyla muhalif komutanların yerini tespit ettiğini ve ardından hepsini birer birer ortadan kaldırdığını kaydetti.

'ÖRGÜTTEN KAÇ' DİYEN ANNESİNİ KATLETTİ
DAEŞ'in merkezi konumundaki Suriye'nin Rakka kentinde, Ali Sakr (20) adlı militan, "Örgütten kendini kurtar ve şehirden kaç" diyen annesini öldürdü. 40'lı yaşlardaki annesi Lina Sakr'ı önce DAEŞ yöneticilerine şikayet eden genç, ardından yüzlerce kişinin önünde annesini katletti. Olay sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açarken, terörist örgütünün çirkin yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.

MEZARLIKLAR YETMİYOR
Suriye'nin çeşitli kentlerinde artık mezarlıklarda yer kalmadığından, insanlar ölülerini gömmek için farklı alternatifler aramaya başladı. Şam'ın Duma ilçesinde, yerin altına doğru dört ya da beş katlı mezarlar kazılarak, defin mekânı sıkıntısına çare bulunmaya çalışılıyor. Kazılan katlı mezarın her bir katmanı doldukça üzeri toprakla örtülüp bir üst seviyeye geçiliyor. Suriye'de 5'inci yılını doldurmak üzere olan çatışmalarda, en az 250 bin insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalif komutanlar bir bir öldürülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN