Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bücür'ü, Penn'le röportaj yakalattı

Giriş Tarihi: 11.1.2016
'Bücür'ü, Penn'le röportaj yakalattı

Önceki gün yakalanan uyuşturucu çetesi lideri Joaquin Guzman'ın izi, geçtiğimiz ekimde Rolling Stone dergisi için Sean Penn'e verdiği röportaj sayesinde bulundu

Meksika'da Temmuz 2015'te kaldığı yüksek güvenlikli Altiplano cezaevinden kaçan Bücür lakaplı uyuşturucu çetesi lideri Joaquin Guzman'ın, aktör Sean Penn ile yaptığı görüşme sayesinde yakayı ele verdiği ortaya çıktı. Penn'in 3 ay önce Rolling Stone dergisi adına Guzman ile Meksika'da ormanlık bir alanda röportaj yaptığı ve Bücür'ün, bu buluşma sayesinde yakalandığı bildirildi.

KADIN OYUNCU ARACI

Dünyanın Usame Bin Ladin'den sonra en çok aranan suçlusu olan Guzman, Los Mochis kentinde bir motele düzenlenen askeri operasyonda yakalanmıştı. Meksika hükümeti, Bücür'ün üzerinde kirli bir atletle ele geçirildiği görüntülerin yanı sıra, bir otoyol moteli olan Doux'un fotoğraflarını da yayımladı. Penn'in Guzman ile buluşmasına Meksikalı kadın oyuncu Kate del Castillo'nun aracılık ettiği belirtilirken, uyuşturucu baronunun biyografi filminin çekilmesini istediği ve bu nedenle pek çok oyuncu ve yapımcıyla temasa geçtiği de anlaşıldı. Röportaj ise Guzman'ın yakalanmasından bir gün sonraki Rolling Stone'da yayımlandı. Amerikan medyası, Bücür'ün güvenini kazanarak görüşmeye ikna eden Penn'e röportaj için 7 saat zaman ayırdığını duyurdu. Penn "ABD vatandaşı olarak ABD hükümeti ve medyasının çizdiği düşman portresine uymayan nelerin olduğunu keşfetmek istediğim için röportajı yaptım" dese de Meksika, aktör için soruşturma açmaya hazırlanıyor.

'ARZ-TALEP MESELESİ' DEMİŞ...
Guzman, Penn'le röportajında uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili bir soruda "Uyuşturucunun zarar verdiği bir gerçek. Ancak talep olmazsa arz da olmaz. Ne yazık ki benim yetiştiğim yerde bu işi yapmaktan başka şans yok ve hâlâ da hayatta kalmak için başka bir şey yapamazsın" diyerek kendisini savunmuş. Röportajda 'Denizaltı, uçak, kamyon ve tekne filolarım var' diye böbürlenen Guzman, "Dünyaya herkesten daha çok eroin, metamfetamin, kokain ve marihuana sağlıyorum" ifadesini adeta bir marifet olarak kullanıyor. Guzman'ın sınırdışı edilerek ABD'ye gönderilmesi gündeme geldi. Meksikalı yetkililer bu sürecin en kısa zamanda başlayacağını söyledi.

ROLLING STONE GÖRÜŞMENİN VİDEOSUNU YAYIMLADI
Rolling Stone'un sitesinde yayımladığı iki dakikalık röportaj videosunda Guzman'ın mavi bir gömlek giyerek şık bir görüntü vermeye çabaladığı görülüyor. Daha önce Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile görüşen Penn ise Guzman'ın kendisini dostça sarılarak karşıladığını söylüyor. Penn, makalesinde buluşmanın Meksikalı ve ABD'li yetkilerce takip edildiğini tahmin ettiğini ekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bücür'ü, Penn'le röportaj yakalattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN