'ın türbesi, bu yıl ortaya çıkarılacak

’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, "Bu yıl içerisinde ’ın iç organlarının defnedildiği türbenin yerini ortaya çıkaracağız. Macar ve Türk uzmanlar çalışıyor" dedi.

Giriş Tarihi: 11.1.2016 13:27
Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesi, bu yıl ortaya çıkarılacak

Büyükelçi Kiss, 'ü makamında ziyaret etti. Ziyarette, 'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da bulundu. Macar Büyükelçi Kiss, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin çok köklü bir tarihi geçmişi olduğunu vurgulayarak, "Sadece tarihi köklerden kaynaklanan dostluk ve kültürel ilişkilerimiz güçlü değil, aynı zamanda modern dönemde stratejik bir müttefikliğimiz sözkonusu. Tarihi anılarımızın yaşatılması konusunda sürdürdüğümüz çabaları en iyi şekilde yapmak gayretindeyiz. Bu konuda TİKA ile çok iyi bir işbirliğimiz var. Ümit ettiğimiz kadarıyla bu yıl içerisinde 'ın iç organlarının defnedildiği türbenin yerini ortaya çıkaracağız. Burada Macar ve Türk uzmanlar ortaklaşa çalışmaktalar ve kazı çalışmaları sürmekte. Uzmanların, arkeologların bildirdiği kadarıyla çalışmalar çok iyi bir şekilde ilerlemekte. Türbenin bulunmasıyla ilgili çok olumlu görüşler sözkonusu. Bu tarihi anı yerlerimizin yaşatılması ve korunması kapsamında Gül Baba Türbesi'nin yenilenmesi de dile getiriliyor. İnşallah sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyaretine yenileme çalışmalarının tamamlanmasını ve açılışının yapılmasını ümit etmekteyiz. Bu konuda gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Macaristan arasındaki siyasi ilişkilerin ise son derece aktif ve canlı olduğunu kaydeden Gabor Kiss, şunları söyledi:

"Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu ayın sonunda Macaristan'a bir resmi ziyaret gerçekleştirecek. Nisan ayı içerisinde de Karma Ekonomik Konseyi toplantımızı, Budapeşte'de yapmayı planlıyoruz. Mayıs ayında da iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısını Ankara'da gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macaristan gezisi kapsamında Budapeşte ve Zigetvar'a bekliyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde de çok büyük canlanmanın olduğunu büyük bir memnuniyetle ifade edebilirim. Bu sabah çok güzel bir haber aldım. Kayseri'de ısı yalıtımı üzerine çalışan büyük bir firma, Macaristan'da 40 milyon euroluk bir yatırım yapmak üzere. Bu yatırımla ilgili son karar aşamasındalar. Olumlu bir cevap bekliyoruz. Tarihi ve kültürel işbirliğimizin sonrasında, ticari ve ekonomik işbirliği konusunda da büyük bir adım atmış olacağız."

Büyükelçi Gabor Kiss, Kayseri'yi, Macaristan için çok önemli gördüklerini de bildirerek, "Bu nedenle, Macaristan'ı Kayserili işadamlarına daha iyi anlatmak istiyoruz. Sayın valimizin başkanlığında bir Kayseri heyetini de Macaristan'a davet ediyoruz" diye konuştu.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de Kayseri ile Macaristan arasındaki ticari işbirliğinin, Kayseri'ye fahri Macaristan Konsolosluğu açılmasıyla birlikte daha da geliştiğini belirterek, "Ben de Macaristan'ı 6 yıl kadar önce ziyaret ettiğimde, her iki ülkenin tarihi köklerinin çok derin ve kültürel işbirliğinin ise çok geniş olduğunu, oradaki eserlerden ve ilişkilerden gördüm" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesi, bu yıl ortaya çıkarılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN