Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze filosu mağdurları İsrail’i Washington’da dava etti

Giriş Tarihi: 12.1.2016 20:00 Güncelleme Tarihi: 12.1.2016 20:03
Gazze filosu mağdurları İsrail’i Washington’da dava etti

İsrail’in 2010 yılında askeri bir baskın gerçekleştirerek zorla el koyduğu Gazze Filosu’ndaki Challenger 1 adlı gemide yaralanan Amerikalı kurbanlar İsrail devleti hakkında ilk kez ABD’de dava açtı. ABD’nin başkenti Washington’da mahkemeye sunulan dava dosyasında, Challenger 1 adlı geminin Amerikan gemisi olduğu ve dolayısıyla İsrail devletinin Amerikan toprakları olarak değerlendirilen bir gemideki sivillere kötü muamele ve işkencede bulunduğu belirtiliyor.

ABD Yabancı Egemen Ayrıcalıkları Yasası'ndaki uluslararası insan hakları ihlalleriyle ilgili düzenlemelerden faydalanarak açılan davada İsrail askerlerinin sivillere muamelesi şu şekilde özetlenmiş: "Davacı Amerikan vatandaşı David Schermerhorn'a ses bombası fırlatıldı, bombalardan bir tanesi yüzüne oldukça yakın bir mesafede patladı. Patlama sonrasında Schermerhorn bir süre görme yetisini kaybetti. Uzun süre keyfi bir şekilde gözaltında tutuldu ve kötü muameleye uğradı. Amerikan vatandaşı Mary Ann Wright da İsrail askerleri tarafından zorla gemiden dışarı çıkarıldı ve kötü muameleye uğradı. İsrail ve Amerikan vatandaşı olan Huwaida Arraf ise İsrail vatandaşları tarafından fiziksel saldırılara mağruz bırakıldı. İsrail askerleri kafasını güverteye bastırdı ve kafasının üzerine oturdu. Kafasına çuval geçirilen Wright, uzun süre çömelme vaziyetinde tutularak kötü muameleye maruz kaldı. Keyfi bir şekilde uzun süre gözaltında tutuldu." Dava dilekçesinde Belçika vatandaşı Margriet Deknopper'in de İsrail askerleri tarafından plastik kurşunla yüzünden vurulduğu ve burnunun kırıldığı belirtiliyor.

6 gemiden biri olan Challenger ile ilgili olarak açılan davada İsrail devleti hakkında 9 suçlamada bulunulurken, mahkemenin davayı Kabul etmesi, mağdurlara tazminat ödenmesi, İsrail devletine ibret olacak şekilde cezalar verilmesi ve İsrail devletinin oluşan maddi zararları karşılaması isteniyor.

"İSRAİL HESAP VERMELİ"

Washington'da bugün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan ünlü İngiliz avukat Sir Geoffrey Nice, Amerikalı hakimlerin söz konusu dilekçeyi kabul edeceklerinden umutlu olduğunu, özellikle son yıllarda Gazze Filosu ile ilgili ABD'deki havada büyük bir değişim yaşandığını söyledi.

Slobadan Miloşeviç'in Lahey'de yargılayan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Savcı Yardımcısı olarak da görev yapmış olan Nice, yasal olarak güçlü bir dilekçe verdiklerini ve İsrail devletinin oluşturduğu zararları karşılaması için her türlü sebebin ortada bulunduğunu söyledi. Nice, dava ile ilgili olarak Amerikan yetkilileriyle de bir görüşme yapmaya gerek görmediklerini ifade etti.

Yaklaşık 5 avukatın ve Georgetown Üniversitesi'nden ünlü hukuk profesörü Ralph Steinhardt'ın yer aldığı hukuk takımı mahkemenin 60 güç içerisinde söz konusu dilekçe ile ilgili bir karara varacağını söyledi.

"MÜZAKERELERDE BİZE DANIŞILMADI"

Türkiye ve İsrail arasındaki müzakerelerle ilgili bir soruya yanıt veren Londra merkezli avukat Hakan Camuz ise söz konusu görüşmeler ve tazminat tutarlarıyla ilgili olarak kendilerinin görüşüne başvurulmadığını söylemekle yetindi.

Gazze Filosu'ndaki Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı sonucu 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze filosu mağdurları İsrail’i Washington’da dava etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN