Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Rusya 'de savaş suçu işliyor

Dışişleri Bakanı Brende, "Şu anda ’de insanların yiyecek bile bulamadığı durumlar savaş suçu olarak tanımlanır. Bu, gerçekten endişe verici bir durum ve bu şekilde devam edemez" dedi.

Giriş Tarihi: 13.1.2016 13:29
Norveç: Rusya Suriye'de savaş suçu işliyor
Dışişleri Bakanı Borge Brende, şu anda 'de insanların yiyecek bile bulamadığı durumların savaş suçu olarak tanımlandığını belirterek, "Bu, gerçekten endişe verici bir durum ve bu şekilde devam edemez" dedi.
8. Büyükelçiler Konferansına katılmak üzere Ankara'da bulunan Brende, Suriyeli sığınmacıların durumu, bölgede yaşanan gelişmeler ve Türkiye'nin bölgedeki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Brende, birçok kriz ve çatışmanın yaşandığı bölgede Türkiye'nin rolünün çok önemli olduğunu ve bu rolün artarak sürdüğünü belirtti.
Suriye'deki savaşın 5. yılına girdiğini ve bu çerçevede Türk hükümeti ve Türk halkına misafirperverliği ve milyonlarca Suriyeliyi barındırdığı için teşekkür etme fırsatı bulduğunu aktaran konuk bakan, şöyle devam etti:
"4 Şubat'ta Suriye ve komşu ülkeler için Londra'da yapılacak Donorler Konferansı'nda İngiltere, Almanya ve Kuveyt'in ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. İnsani destek için adım etmek açısından bu çok önemli bir adım. Buna ilaveten geçen yıl 1 milyon sığınmacı Avrupa'ya geldi. Almanya ve İsveç bu sığınmacıların büyük kısmını aldı. Fakat Norveç de en çok sığınmacı alan ülkelerden biri oldu. Bence şu anda en önemli şey, Birleşmiş Milletler'in Şam'da yeni bir kapsayıcı hükümet kurarak Suriye'de barışın sağlanması yönünde bir yol bulma isteğidir."

"Bu sorun böyle devam edemez"

Brende, "Suriye'deki krizi yakın gelecekte çözmek mümkün olabilir mi?" sorusuna karşılık da şunları söyledi:
"Olmalı. Başka şansımız yok. Bu sorun şimdi olduğu gibi devam edemez. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, beni Halep'te öğrencilerin bulunduğu okulların bombalanması konusunda bilgilendirdi. Bu kesinlikle kabul edilemez, bunu en güçlü şekilde kınıyoruz. Şu anda Suriye'de insanların yiyecek bile bulamadığı durumlar savaş suçu olarak tanımlanır. Bu, gerçekten endişe verici bir durum ve bu şekilde devam edemez."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveç: Rusya Suriye'de savaş suçu işliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN