Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'e muhalif gazeteci öldürüldü!

Giriş Tarihi: 14.1.2016 17:27 Güncelleme Tarihi: 14.1.2016 18:06
Putin'e muhalif gazeteci öldürüldü!

Rusya'nın başkenti Moskova'da önceki gece evinde ölü bulunan muhalif gazeteci ve yazar Vladimir Pribılovskiy, Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı görüş ve yazılarının yanı sıra Rus istihbaratına yönelik eleştirileriyle tanınıyordu.

Pribılovskiy Putin'i Rusya yönetimini KGB geçmişi olan kişilere teslim ettiği gerekçesiyle eleştiriyordu. Pibılovskiy, Putin'in yönetimi ve kararlarında KGB ile bağlantı kurduğu teorilerin yer aldığı bir kitap kaleme aldı.

"Devlet Başkanı Putin döneminde KGB ve Rusya şirketi" isimli kitap 2009 yılında ABD ve 2010'da Rusya'da basıldı. Kremlin'e yönelik eleştirileriyle dikkat çeken muhalif Pribılovskiy, 2010'un mart ayında "Putin gitmeli" deklarasyonuna imza atarak Putin'i istifaya davet etti.

Yazarlık hayatına 70'li yılların sonunda Sovyetler Birliği'nde başlayan Pribılovskiy, 1980'lerde SSCB'de yasaklı kitapların tercümesi ve el altından dağıtılan muhalif "hronograf" gazetesinde çalıştı.

Soyvetler Birliği'nin dağılmasını destekleyen Pribılovskiy, 1993 olaylarında "gerçek demokrat" olarak tanımladığı Boris Yeltsin'in yanında yer aldı.

Pribılovskiy, önceki gece Moskova'daki dairesinde ölü bulunmuştu. Patin muhalifi Pribılovskiy'nin sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'e muhalif gazeteci öldürüldü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN