Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli sığınmacıyı onur konuğu yaptı

2013'te Türkiye'ye sığınan Suriyeli bilim adamı Refai Hamo, Obama'nın son Birliğin Durumu konuşmasına özel davetli olarak katıldı. Hamo, Türkiye'nin göçmenlere yönelik yardımlarını övdü

Giriş Tarihi: 14.1.2016
Suriyeli sığınmacıyı onur konuğu yaptı
ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin durumunu genel olarak ele aldığı "Birliğin Durumu" konuşmalarının sonuncusuna, Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bilim adamı Refai Hamo'yu onur konuğu olarak davet etti. First Leydi Michelle Obama ile aynı bölümde oturan Hamo, Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda "Türkiye, 2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparak önemli bir işe imza attı. Ben de o 2 milyon kişiden biriydim. Saygı beslediğimiz, Türk insanını ve ülkeyi çok sevdiğimiz için Suriye'den Türkiye'ye gitmeye karar vermiştik" dedi. Obama'nın 24 özel davetlisinden biri olan Hamo, "Maalesef akademisyen olarak ya da bir üniversite mezunu bir Suriyeli olarak Türkiye'de kendi alanımda çalışma, iş bulma imkânım olmadı" dedi. Türkiye'ye geldikten sonra mide kanseri teşhisi konulan 55 yaşındaki Hamo "ABD Başkanı Barack Obama, Facebook'ta benimle ilgili bir yazıya yorum yaptı. Bu nedenle ABD'ye sığınma başvurusunda bulundum. ABD'de bilim alanında çalışmayı umut ediyorum. Ancak yine de hepsinden önemlisi sağlık sorunlarım" dedi.

EŞİ VE ÇOCUĞU ÖLMÜŞTÜ

ABD'de Müslümanlara ve mültecilere karşı söylemlerin arttığı bir dönemde Kongre'ye davet edilen Hamo, 2013'te Türkiye'ye sığınmıştı. Hamo, evine isabet eden füze yüzünden karısını ve bir kızını kaybetmişti. ABD'li bir fotoğrafçının Humans of New York adlı blogunda yer verdiği Refai Hamo'nun hikayesi Obama'nın dikkatini çekmişti, Obama, Suriyeli bilim insanı için "ilham kaynağı" demişti. Ünlü oyuncu Edward Norton'un da destek olduğu kampanya sayesinde Hamo için 450 bin dolarlık yardım toplanmıştı.

'MÜSLÜMANLARA HAKARET ETMEK BİZİ DAHA GÜVENLİ KILMIYOR'
Obama konuşmasında, Müslümanlara yönelik söylemleriyle tepki toplayan Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ı isim vermeksizin eleştirdi ve "Siyasetçiler Müslümanlara hakaret ettikleri zaman, bir cami kırıp döküldüğü zaman veya bir çocukla dalga geçildiğinde bu, bizi daha güvenli kılmıyor. Bu bizi dünyanın gözünde daha da küçültüyor" ifadelerini kullandı. Başkan, 59 dakikalık konuşmasının büyük bölümünü ekonomik konulara ayırdı. Obama'nın "Finansal krize gıda pulu alanlar değil, Wall Street'teki ihmalkârlık yol açtı. Ücretlerin yükselmesinin sebebi göçmenler değil vergi kaçıranlar" sözleri ayakta alkışlandı. Obama, konuşmasının dış politika kısmında "Önemli uluslararası konular söz konusu olduğunda insanlar liderlik etmesi için Pekin veya Moskova'ya bakmıyor, bizi arıyorlar" dedi. DAEŞ'in kökünü kazınması gerektiğini belirten Obama "Dış politikamız DAEŞ ve El Kaide tehdidine odaklanmalı. Eğer Kongre bu savaşı kazanmada ciddiyse, askerlerimize ve dünyaya bir mesaj göndermek istiyorsa DAEŞ'e karşı askeri güç kullanımı yetkisini vermeli" dedi.

BİDEN OBAMA İLE SIRLARINI AÇIKLADI
Geçtiğimiz mayıs ayında 46 yaşındaki oğlunu beyin kanserinden kaybeden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, o dönemde masrafları karşılamak için evini satmayı planladığını, Obama'nın ise "Evini satma, sana yardım edeyim" teklifinde bulunduğunu açıkladı. CNN'e konuşan Biden, Obama'nın bu yardım önerisinden övgüyle bahsederek "Ailesine olan sevgisi, benim aileme olan sevgisi, benim aileme olan sevgim, bunlar kişisel şeyler. Aile olmak böyle bir şey" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli sığınmacıyı onur konuğu yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN