ABD, Gülen okullarına 48 milyon dolar hibe vermiş

Giriş Tarihi: 15.1.2016 08:03 Güncelleme Tarihi: 15.1.2016 08:04
ABD, Gülen okullarına 48 milyon dolar hibe vermiş

ABD’deki Fethullah Gülen örgütüne ait okullara ABD Eğitim Bakanlığı tarafından verilen federal hibelerin on milyonlarca dolara ulatığı ortaya çıktı. İlk kez Twitter’daki Gulen Leaks adlı anonim bir hesap tarafından dile getirilen hibelerle ilgili iddiaları ABD Eğitim Bakanlığı’nın 23 Aralık 2015’te yayınladığı yardım listesi doğruluyor.

Gülen örgütünün ABD çapında Charter statüsünde, yani devlet fonuyla işletilen özel okul konumunda bulunan 106 okulu için 2006-2015 yılları arasında 48,2 milyon dolar değerinde hibe verildi. Söz konusu fonlar okulların sayısının artırılması ve daha iyi hizmet vermesi amacıyla sağlanıyor. Okullar arasında en fazla hibe alan ikisi ise Teksas'ta bulunuyor. Laredo'daki Harmony Bilim Akademisi 1 milyon 142 bin dolar yardım alırken, Fort Worth'teki diğer Harmony okulu ise 1 milyon 169 bin dolarlık hibeye erişmiş.

GÜLEN'İN AVUKATINI DA BİLDİ

Gülen okullarının aldığı hibe miktarını ilk kez açıklayan Gulen Leaks, daha önce de Fethullah Gülen aleyhine Pennslyvania'da açılan davayla ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşmıştı. Hesap, Gülen'i mahkemede Steptoe & Johnson adlı ünlü hukuk firmasının temsil edeceğini 17 Aralık'ta takipçilerine duyrulmuştu. Dava kayıtlarına göre ise söz konusu hukuk firması söz konusu görevi 7 Ocak'ta resmen aldı. Gulen Leaks'e göre Steptoe & Johnson'ın ücreti yüzbinlerce doları buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, Gülen okullarına 48 milyon dolar hibe vermiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN