Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den lar için açıklama

yönetimi, 'a ların hafifletilmesi için bu ülkenin çerçevesinde verdiği taahhütleri tamamen yerine getirmesi ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) bu adımların atıldığını onaylaması gerektiğini açıkladı

Giriş Tarihi: 15.1.2016 23:16 Güncelleme Tarihi: 15.1.2016 23:17
ABD'den ekonomik yaptırımlar için açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü , günlük basın brifinginde 'la nın ne zaman ve ne şekilde uygulanmaya başlayacağına ilişkin bilgiler verdi.

İran'ın, nükleer anlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirme noktasında önemli bir mesafe kat ettiğini vurgulayan Earnest, UAEK'nin bu adımların uygun şekilde atıldığını onaylayacağı zamana kadar İran'a ların hafifletilmeyeceğini ifade etti.

Earnest, UAEK'in, İran'ın nükleer programını takip edebilme ve anlaşmaya uygun hareket edip etmediğini gözlemleyebilme kapasitesini de artırdığını belirtti.

İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi için bu ülkenin nükleer silah geliştirebilme anlamında elindeki tüm malzemeyi uzaklaştırması gerektiğini kaydeden Earnest, bir diğer deyişle İran'ın elindeki uranyum stokunun yüzde 98'ini ortadan kaldırması gerektiğini dile getirdi.

"İran'ın bu taahhüdünü yerine getirdiğini biliyoruz" diyen Sözcü, İran'ın geçtiğimiz günlerde elindeki düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyumun yaklaşık 9 tonunu ülke dışına çıkarttığını hatırlattı.

Ayrıca İran'ın elinde kullanılmayan santrifüjlerin depolanması ve nükleer programının denetlenmesi süreçlerinin de UAEK tarafından yürütüldüğünü belirten Earnest, "Bu çok önemli; çünkü eğer İran'ın yükümlülüklerini yerine getirmediğini tespit edersek derhal yaptırımları yeniden uygulamaya sokabiliriz ve bu da anlaşmada yazılı" ifadelerini kullandı.

"Anlaşmanın hangi tarihte uygulanmaya başlayacağıyla ilgili elimde bir güncelleme yok" diyen Earnest, yaptırımların hafifletilmesi anlamında UAEK'in bağımsız denetimlerini tamamlaması ve taahhütlerin yerine getirildiğini onaylaması gerektiğinin altını çizdi.

Bazı çevrelerde ekonomik yaptırımların hangi "miktarda" hafifletileceği meselesinin fazlaca abartıldığını kaydeden Earnest, aynı kişilerin İran'ın nükleer silah sahibi olma yollarının nasıl kapatıldığını görmezden geldiklerini savundu.

Earnest, 150 milyar dolarlık bir gevşemeden bahsedildiğini, bunun abartılı bir rakam olduğunu ve Hazine Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre söz konusu rakamın en fazla 50 veya 100 milyar dolar civarında bir miktar olacağını kaydetti.

İran'ın ekonomik yaptırımları hafifletildikten sonra ödemesi gereken çok sayıda faturasının olduğunu hatırlatan Earnest, bu süreçle birlikte İran'ın zaten uluslararası finansal sistem içindeki parasının belli bir bölümüne ulaşma imkanına kavuşacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den ekonomik yaptırımlar için açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN