Hollanda Meclisi'ne Faslı kadın başkan

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Hollanda Meclisi'ne Faslı kadın başkan

Hollanda Meclisi'ndeki seçimde, İşçi Partisi üyelerinden Khadija Arib başkan seçildi. Fas vatandaşı Arib, ülkenin ilk Müslüman meclis başkanı oldu. Aşırı sağcılar, 'Kara bir gün' yorumunu yaptı

Hollanda Meclisi, önceki gece sıradışı anlarından birini yaşadı. 12 Kasım'da görevinden istifa eden Liberal Sağ Parti üyesi eski başkan Anouchka van Miltenburg'un koltuğu için yapılan seçimin 4'üncü turunda İşçi Partili Khadija Arib başkan seçildi. Aynı zamanda Fas vatandaşı olan Arib, önümüzdeki yılın mart ayına kadar meclisi yönetecek, ayrıca yurtiçi ve yurtdışında Hollanda'yı temsil ederek yabancı konukları ağırlayacak. Khadija Arib ile Liberal Sağ Parti milletvekillerinden Ton Elias'ın yarıştığı seçimlerin dördüncü turunda Arib 83 oy alırken, rakibi Elias 51'de kaldı. Anadili Arapça'nın yanında iyi derecede Fransızca da konuşan Arib, Hollanda Meclisi'nin çifte pasaport sahibi ve ilk Müslüman başkanı oldu. Seçim sonuçları belli olunca bir açıklama yapan Khadija Arib, başkanlığa seçilişini "onur verici ve harika bir iş, önemli bir an" sözleriyle değerlendirdi. Arib, "Demokrasideki fırsat eşitliği, Hollanda'nın en güzel özelliklerinden biri. Düşünce özgürlüğüne saygılı bir yönetim sergileyeceğim" dedi.

'KARA BİR GÜN'
Khadija Arib'in adaylığına en başından beri itiraz eden aşırı sağcı lider Geert Wilders, seçim sonucunu "Hollanda tarihi için kara bir gün" olarak yorumladı. Wilders, çifte vatandaşlığından dolayı Arib'in başkanlığına karşı çıkıyor. Arib ise, Wilders'in eleştirilerine "Gerekirse dilimi geliştirmek için rahibelerden ders alabilirim" şeklinde esprili bir yanıt verdi.

KAZABLANKA DOĞUMLU

10 Ekim 1960'ta Fas'ın Kazablanka kentinde dünyaya gelen Khadija Arib, 15 yaşında aile birleşimi yoluyla Hollanda'ya gelerek oturum ve vatandaşlık aldı. Amsterdam Üniversitesi'nde sosyoloji eğitimi gören Arib, 1998'den bu yana İşçi Partisi saflarında siyaset yapıyor. Arib, Hollanda Meclisi'nin en renkli simalarından biri olarak dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda Meclisi'ne Faslı kadın başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN