Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu'ndan 'ya çağrı

, ’nın Suriyeli sığınmacılara yapılacak AB yardımına karşı çıkmasını eleştirdi ve "Burada yaşayan insanlara yardım elinizi uzatmazsanız, Türkiye ile işbirliği yapmazsanız, o insanlar size gelecek zamanla" dedi.

Giriş Tarihi: 16.1.2016 15:23 Güncelleme Tarihi: 16.1.2016 15:32
Çavuşoğlu'ndan İtalya'ya çağrı

Savaştan ve rejimin zulmünden kaçan insanlara ellerinden gelen imkânı sunmaya çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, uluslararası toplumun kamplar nedeniyle Türkiye'yi takdir ettiklerini hatırlattı ancak bunun yeterli olmadığını, maddi destekte de bulunmaları gerektiğini söyledi:

"Uluslararası camia kampların şartları dâhil yaptığımız destek ve sağladığımız imkanları takdirle karşılıyor ama takdirle karşılamak yetmez. Eskiden, borç alan ülke olduğumuz günlerdeki gibi kapı kapı dolaşıp para dilenmeyiz, dilenmeyeceğiz de. Bunu herkes biliyor. Buradaki Suriyeli ve Iraklıların neye ihtiyacı olduğunu herkes biliyor, Türkiye'nin sağladığı imkânları da biliyor ama yardım etmekte çekimser davranıyor. Burada yaşayan insanlara gelip yardım elinizi uzatmazsanız, Türkiye ile iş birliği yapmazsanız o insanlar size gelecek zamanla. AB'nin bugün daha fazla duyarlı olmasının sebebi de bu. Maalesef bu. Söylemek durumundayım. Hukukun, demokrasinin evi olan AB'nin insan hakları konusunda sadece bir ucu kendisine dokunduğu zaman reaksiyon göstermemesi gerekiyor."

"KENDİ İÇ MESELELERİ"

Çavuşoğlu, eğitim çağındaki 620 bin çocuktan yaklaşık 300 binine eğitim sağladıklarını ifade etti. AB'den gelecek fonların eğitim ve sağlığa harcanması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, uluslararası örgütleri daha duyarlı olmaya ve eğitim konusundaki açığın kapatılması için seferberlik ilan etmeye çağırdı. 'nin Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere Türkiye'ye aktaracağı 3 milyar avro desteğe 'nın muhalefet etmesiyle ilgili bir soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, bunun AB'nin kendi iç mesesi olduğunu söyledi.

Gelen yardımların Türkiye'nin hazinesine girmeyeceğini, Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar için ek projeler ve hizmetler için kullanılacağını belirten Çavuşoğlu, "İtalya ile AB'nin kendi arasındaki konudan dolayı bunun engellenmesi doğru yaklaşım değil. İnsani konuları siyasi konulara dönüştürmemek lazım" diye konuştu.

TÜRKÇE VE ARAPÇA ŞARKILAR DİNLEDİ

Büyükelçilerle birlikte yetkililerden bilgi alan Çavuşoğlu, kamptaki ilkokul, anaokulu ve etkinlik odalarını gezdi. Burada öğrencilerin kendileri için söylediği Türkçe ve Arapça şarkıları dinleyen Çavuşoğlu çocuklarla sohbet etti. Çavuşoğlu, kamptaki iki aileye kaldıkları konteynerlerinde misafir oldu.

Yolda karşılaştığı çocuklarla sohbet eden Çavuşoğlu, Türkmen olduğunu ve 3,5 yıldır kampta yaşadığını söyleyen engelli bir Suriyeli sığınmacının da vatandaşlık talebinde bulunması üzerine, "Şimdi bazı çalışmalar yapıyoruz, hem çalışma izni hem vatandaşlıkla ilgili. İnşallah bu konuları da halledeceğiz. İnşallah kendi şehrinize, kendi topraklarınıza dönme imkânları da olacaktır" cevabını verdi.

Suriyeli çocukların kendi dillerinde ve müfredatlarında eğitim gördüğünü kaydeden Çavuşoğlu, "İmkânları ve çocukları görünce duygulandık. Milletimizle ve büyüklerimizle gurur duyduk" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu'ndan İtalya'ya çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN