"Türkiye'nin DAEŞ'e karşı operasyonu çok etkiliydi"

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Türkiye'nin DAEŞ'e karşı operasyonu çok etkiliydi

Terör örgütü DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, Türkiye'nin Suriye'de 200 militanı öldürdüğü top ve tank atışlarını değerlendirdi: Mükemmeldi

ABD öncülüğündeki koalisyonun terör örgütü DAEŞ'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Türkiye'nin operasyonlarını değerlendirdi. Bağdat'tan telekonferans yoluyla bağlantı yaparak ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Albay Warren, Türkiye'nin DAEŞ'in sınır ötesindeki sığınaklarını ve mevzilerini vurduğu top ve tank atışlarının çok etkili olduğunu söyledi ve "Türkiye'nin Menbic bölgesinde çok etkili top atışları yaptığını gördük" dedi. Warren, Türkiye'nin top ve tank atışları sonucu 200'e yakın DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiği hatırlatıldı. Bu atışların DAEŞ karşıtı koalisyonun şemsiyesi altında yapıldığını belirterek, "Ama yine de koordinasyon üzerinde çalışmamız gerek" diye konuşan Warren, "Nasıl bir koordinasyon?" sorusu üzerine ise "Tam olarak nereyi vuracaklarını vurmadan önce bilmek istiyoruz" yanıtını verdi.

48 SAATTE 200 MİLİTAN
"Türkiye'nin bir ihtiyacı karşıladığını" dile getiren Warren, bölgede havanın bozuk olması nedeniyle hava desteği sağlama konusunda sorun yaşadıklarını, Türkiye'nin top atışlarıyla bu noktada devreye girdiğini söyledi. Warren, "Mükemmeldi. Olması gerektiği gibi oldu" ifadesini kullandı. Albay Warren ayrıca, Suriye'de DAEŞ ile mücadelede "Menbic cebi" olarak adlandırılan bölgenin şu anda büyük sorun oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Bölgenin doğusunda Suriye Demokratik Güçleri olarak adlandırılan grupların, batısında ise ABD'nin eğit-donat programında eğitilen gruplar tarafından desteklenen dost güçlerin bulunduğunu ve çatışmaların sürdüğünü kaydetti. Warren, DAEŞ'e karşı şu anda ABD tarafından eğitilen yaklaşık 150 savaşçı bulunduğu bilgisini de verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, Sultanahmet saldırısı sonrası "48 saat içinde Suriye ve Irak'ta 500 DAEŞ mevziine operasyon düzenlendiğini ve 200 DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiğini" açıklamıştı. Türkiye'nin vurduğu Menbic, Sultanahmet saldırganı Nabil Fadlı'nın ailesinin memleketi olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin DAEŞ'e karşı operasyonu çok etkiliydi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN