Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ, Deyr ez Zor'da 400 sivili kaçırdı

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, DAEŞ'in Deyr ez Zor'da düzenlediği saldırılarda 135 kişiyi öldürdüğünü, 400 sivili de kaçırdığını duyurdu

Giriş Tarihi: 18.1.2016
DAEŞ, Deyr ez Zor'da 400 sivili kaçırdı
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör örgütü DAEŞ'in Suriye'nin Deyr ez Zor kentinde cumartesi günü düzenlediği saldırıların ardından 400 sivili kaçırdığını bildirdi. Örgütün kurucusu Rami Abdurrahman basına verdiği demeçte, DAEŞ'in kente bağlı El Bagilya köyünü ele geçirdikten sonra sivillere saldırdığını ifade etti. Örgütün kaçırdığı sivillerin arasında yaşlılar, kadınlar ve çocukların da bulunduğunu belirten Abdurrahman, El Bagilya ele geçirilirken DAEŞ ile rejim askerleri arasında süren çatışmalarda 85 siville 50 rejim askerinin öldüğünü kaydetti. DAEŞ'in Deyr ez Zor'da gerçekleştirdiği saldırıların, Suriye'de iç savaşın başladığı tarihten bu yana ülkede bir gün içinde en çok sivil ölümlerinin yaşandığı saldırılardan biri olduğu öne sürüldü. Öte yandan DAEŞ'in Deyr ez Zor'un batısında son 10 aydır kuşatma altında tuttuğu bazı bölgelerde sivil halkın elektrik sıkıntısı ve açlık sorunu yaşadığı belirtiliyor. Kentin yüzde 60'ı şu an DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

DAEŞ TERÖRÜNÜ KİM KÖRÜKLÜYOR?

YALNIZ KURTLAR DAEŞ ÇATISINDA TOPLANIYOR

Terör örgütü DAEŞ'in İstanbul'da ve Endonezya'nın başkenti Cakarta'da geçtiğimiz hafta düzenlediği bombalı saldırıların ardından terörle mücadele uzmanları, bu eylemlerin sorumluluğunun DAEŞ'e yüklenmesinin, örgütün uluslararası ağını genişletmesini sağladığını öne sürdü. DAEŞ'in Irak ve Suriye dışındaki ülkelerde gerçekleşen yalnız kurt saldırılarının kendine bağlanmasından memnun olduğunu belirten uzmanlar, örgütün bu yöntemle dış ülkelerdeki terör olaylarını kendi çatısı altında birleştirdiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ, Deyr ez Zor'da 400 sivili kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN