'nin korkunç bilançosu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 18.1.2016 15:54 Güncelleme Tarihi: 18.1.2016 15:55
PYD'nin korkunç bilançosu ortaya çıktı

İnsan Hakları Örgütü, 'nın Suriye kolu 'nin kuruluşundan bu yana kontrolündeki bölgelerde sivillere karşı hak ihlallerine ilişkin rapor yayımladı. PYD güçleri, ve ların da olduğu en az bin 651 kişiyi keyfen tutukladı, 42 kadın ve 51 çocuğu öldüren PYD'nin askeri kanadı , bin 876 çocuğu zorla askere aldı

İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) yayımladığı raporda, 'nin rejim güçlerinin 2012'de çekilerek örgüte "bıraktığı" ülkenin kuzey ve kuzeydoğusunda şimdiye kadar birçok "etnik temizlik amaçlı katliam" yapıldığı belirtiliyor. Rapora göre, Arap nüfusun yoğun olarak yaşadığı bu bölgelerde, 2013 ve 2014'te Haseke iline bağlı el- Ağabeş, Tel Brak, el-Haciye ve Tel Halil'de yapılan katliamlarda 7'si , 17'si 91 sivil öldürüldü.

Raporda "keyfi tutuklamalar" ve "zorla kaybolmaların" da yaşandığı belirtildi. Buna göre, PYD güçleri, Haseke'nin çeşitli yerlerinde en az bin 651 kişiyi keyfen tutukladı. İçlerinde 14 ve 16 yaşlarında çocukların da evlerinden alınarak, PYD'ye katılmaya zorlandıkları ve akıbetlerinin bilinmediği ifade ediliyor.

16'dan fazla kişinin de PYD güçlerinin işkencesine maruz kalmakta olduğunun belirtildiği raporda, bir yerel medya aktivistinin 15 Temmuz 2014'te ailesinin gözleri önünde asıldığı bilgisine yer veriliyor.

Raporda kadınlara yönelik hak ihlallerine de yer verilerek, Mart 2011'den beri 42 kadının rast gele ateş açılarak ya da direk olarak hedef alınarak öldürüldüğü ifade ediliyor. 13 Eylül 2013'te 44 yaşında evli bir kadının 6 çocuğuyla birlikte el Haciye köyünde öldürüldüğünün aktarıldığı raporda, PYD'nin askeri gücü 'nin kadınları Haseke, Kamışlı ve Afrin'de örgüte katılmalarını sağlamak üzere zorla alıkoyduğuna dikkat çekiliyor.

Rapora göre, 2014'ün başından Ekim 2015'e kadar 34'ü çocuk yaşta 88 kadın YPG tarafından kaçırıldı.

51 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

SNHR'nin raporunda PYD güçlerinin 31 Aralık 2015'e kadar 51 çocuğu rastgele açılan ateş ya da keskin nişancı kurşunuyla katlettiği belirtiliyor. Rapora göre, 20 Kasım 2015'e kadar 111 çocuk keyfen tutuklandı, bin 876 çocuğun da YPG güçlerine zorla katılımı sağlandı.

SNHR raporunda, toplam 24 muhabir ve kameramanın keyfen tutuklandığı, araç gereçlerine el konularak, evlerine ateş açıldığını savunuyor.

Raporda, PYD güçlerinin Haseke vilayetinde çoğunluğu Arap yaklaşık 30 belde ve köyü yerle bir ederek, binlerce kişiyi zorla yerinden ettiği ifade ediliyor.

TÜRKMENLERE KARŞI HAK İHLALLERİ

SNHR raporunda geçen yılın Şubat ayında Haseke'de yaklaşık 100 Türkmen ailenin şiddet, haksızlık ve baskıya maruz kaldığına yer veriliyor. Raporda röportaj yapılan Türkmenler, öncelikle ülkenin farklı yerlerine göç etmek zorunda kaldıklarını ve sonrasında zor yaşam koşulları nedeniyle Türkiye'ye sığındıklarını anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD'nin korkunç bilançosu ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN