Ramallah'ta ajan skandalı

Filistinli Başmüzakereci Saib Erakat'ın ofisinde çalışan bir görevlinin, 20 yıl boyunca gizli belgeleri İsrail'e sızdırdığı ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan Filistinli tutuklandı

Giriş Tarihi: 19.1.2016
Ramallah'ta ajan skandalı
Filistin yönetiminin merkezi konumundaki Batı Şeria'nın Ramallah kenti, casusluk skandalıyla çalkalanıyor. İsrail'le barış görüşmelerinde başmüzakereci olarak görev yapan Filistinli yetkili Saib Erakat'ın ofisinde çalışan görevlilerden birinin 20 yıl boyunca en gizli belgeleri Tel Aviv'e sızdırdığı ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan Arap görevlinin deşifre edilmesinin hemen ardından iki hafta önce tutuklandığını belirten Filistin kaynakları, şimdi hasarın boyutlarını belirlemeye çalışıyor. İsrail ve Arap basınında yer alan haberlere göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın en güvendiği isimlerden biri olan Saib Erakat, skandalın bütün boyutlarıyla araştırılması talimatını verdi. Filistinli yetkililer, "Sözü edilen ajan, en üst düzeyde çalışan birim sorumlularından biri değildi. Ancak birçok belgeye ulaşabilecek konumdaydı. Elbette olay herkesi şoke etti" yorumunda bulundu. Saib Erakat da olayı resmen doğrulayarak, İsrail ajanlığı yapan görevlinin Filistin polisi tarafından sorguya alındığını, ofisindeki önlemlerin de artırıldığını kaydetti. Erakat'ın ofisindeki herkesin ayrıca ayrıntılı şekilde soruşturulduğu da belirtildi.

BELGELER YİNE SIZMIŞTI
Son skandal, Arap Baharı'nın hemen öncesinde Filistin yönetimine ait bin 700 dolayında çok önemli belgenin El Cezire televizyonuyla İngiliz The Guardian gazetesine sızdırılması olayını hatırlattı. "Filistin Belgeleri" olarak bilinen kayıtlar, Mahmud Abbas yönetiminin İsrail'le ilişkileriyle ilgili bilinmeyen birçok ayrıntıyı ortaya koymuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramallah'ta ajan skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN