Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB: yerleşim yerleri hukuka aykırı

AB Dışişleri Bakanları toplantısının sonuç bildirgesinde, Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu, barışın önünde engel teşkil ettiği ve iki devletli bir çözüme karşı tehdit oluşturduğu vurgulanması, işgalci terör devletini kızdırırken, Filistinlileri ise sevindirdi.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 09:58
AB: İsrail yerleşim yerleri hukuka aykırı
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının sonuç bildirgesinde, Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu açıklandı. Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu, barışın önünde engel teşkil ettiği ve iki devletli bir çözüme karşı tehdit oluşturduğu vurgulanan sonuç bildirgesinde, "AB, İsrail'in yerleşim yerleri politikası ve bu çerçevedeki uygulamalarına karşı olan güçlü muhalefetini yineliyor" denildi. Bu uygulamalar ise "1967 hattı ötesinde bariyer inşa edilmesi, AB destekli projeler dahil yıkımlar ve el koymalar, tahliyeler, Bedeviler dahil halkı yer değiştirmeye zorlama, yasadışı karakollar, hareket ve erişim kısıtlamaları" şeklinde sıralandı.

'KARAKOLLAR YIKILMALI'

İsrail'i yükümlülüklerine uygun olarak tüm yerleşim yerleri faaliyetlerine son vermeye ve Mart 2011'den sonra inşa ettiği karakolları yıkmaya çağıran AB, Doğu Kudüs'teki yerleşim yerleri faaliyetlerinin ise kentin her iki devletin gelecekteki başkenti olması ihtimalini ciddi bir şekilde riske attığını kaydetti. Öte yandan Avrupa Birliği'nin (AB) "İsrail yerleşim yerleri"ne ilişkin kararı Filistin tarafından memnuniyetle karşılanırken, işgalci-terör devleti İsrail ise, "çifte standart" yapıldığını savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB: İsrail yerleşim yerleri hukuka aykırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN