Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya: Türkiye'ye ihtiyacımız var

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, cuma günü yapılacak Türkiye Almanya Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Steinmeier, “Türkiye öyle ya da böyle Avrupa'ya mülteci göçünde anahtar ülke. Eğer Avrupa'ya mülteci akınını önemli ölçüde azaltmak istiyorsak, Türkiye'ye ihtiyacımız var.” dedi

Giriş Tarihi: 20.1.2016 13:43
Almanya: Türkiye'ye ihtiyacımız var
Berlin'de görev yapan yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandıran Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Türkiye AB'yle eylem planı çerçevesinde ilk ev ödevlerini yaptı. AB tarafında ise bir ilerleme yok. Cuma günkü toplantıdan ne bekliyorsunuz" sorusuna şu cevabı verdi: "Türkiye öyle ya da böyle Avrupa'ya mülteci göçünde anahtar ülke. Eğer Avrupa'ya mülteci akınını önemli ölçüde azaltmak istiyorsak, Türkiye'ye ihtiyacımız var."

AB'nin eksiklikleri olduğunu söyleyen Steinmeier: Türkiye ile AB Konseyi arasında varılan sözleşmenin Türkiye tarafından tamamının henüz uygulamaya konulmadığını dile getirdi.

Steinmeier, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye ilk adımları attı. Suriyeliler için vize mecburiyetini getirdi... Bunun yanında Türkiye'deki mültecilere Türkiye'de kalmayı mümkün kılan yaşam şartlarının sunulması önemli. İş pazarı yolunun açılması bunlardan biri. Biz Türkiye'nin dış sınırlarını geçmiş yıllardan daha iyi koruması için nasıl önlemler alacağına da bakmak zorundayız."

Buna karşılık AB'nin ise kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmede eksikler bulunduğunu söyleyen Steinmeier, bunun başında Türkiye'ye söz verilen 3 milyar Euro mali yardımın geldiğini hatırlattı ve şöyle dedi: "Buna onay vermeyen ülkeler var. En azından bir ülke buna onay vermedi. Şu elbette çok açık: AB görevlerini yerine getirirse, Türkiye görevlerini yerine getirir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya: Türkiye'ye ihtiyacımız var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN