Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul ziyaretinde DAEŞ konuşulacak

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Türkiye ziyaretinde, ağırlıklı olarak DAEŞ'le mücadele konuşulacak. PYD'nin Suriye'deki faaliyetleriyle ilgili de görüş alışverişinde bulunulacak

Giriş Tarihi: 20.1.2016
İstanbul ziyaretinde DAEŞ konuşulacak
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın cuma günü başlayacak Türkiye ziyaretinin detayları ortaya çıktı. SABAH'ın ulaştığı ABD'li kaynaklar, ziyaretin ağırlıklı olarak DAEŞ'le mücadele gündemine odaklanacağını belirtti. Bir üst düzey ABD'li yetkili ve Obama yönetiminden ilk elden bilgi alan bir kaynağa göre ziyarette şu başlıklara odaklanılacak:
DAEŞ'LE MÜCADELE: Hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılacak görüşmelerde, iki ülkenin Irak ve Suriye'deki DAEŞ karşıtı kampanyadaki işbirliklerini nasıl artırabileceği konuşulacak. Biden ve Türk liderler bölgesel istikrar için neler yapılacağıyla ilgili fikir alışverişinde bulunacaklar. Bu çerçevede Ankara'nın, Suriye sınırının temizlenmesi için eğitilmesini önerdiği Suriyeli Arap gruplarla ilgili de fikir alışverişinde bulunulması bekleniyor.
PYD HASSASİYETİ: Türkiye'nin, Suriye'deki PKK bağlantılı grup PYD ile ilgili hassasiyetlerini görüşmelerde tekrarlaması bekleniyor. ABD bu konuda Türk tarafının kaygısını anlıyor. ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Ankara ziyaretinde, PYD'nin silahlı gücü YPG'nin Fırat'ın batısına geçmemesiyle ilgili taahhütler vermişti. Ancak ABD, PYD'nin DAEŞ'le mücadeledeki rolünün göz ardı edilmemesini istiyor.
IRAK: Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Başika'ya Irak güçlerini eğitmek için yerleştirdiği birlik de, gündemdeki diğer bir konu olacak. Daha önce ABD Başkanı Obama ve Biden tarafından telefon görüşmelerinde Ankara'ya verilen "Irak'ın egemenliğine saygı duyulması gerektiği, askerlerin tamamının çekilmesinin önemli olduğu" mesajı tekrarlanacak.
KIBRIS: Adadaki müzakereleri yakından takip eden Biden'ın, konuyu Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşeceği not edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul ziyaretinde DAEŞ konuşulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN