Kürt göçmenler Avrupa'da soğuğa dayanamadı

Kuzey Avrupa’da hava sıcaklığının eksi 20 - 28’e düşmesiyle, Kürt göçmenler kendi ülkelerine dönüyor.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 14:03
Kürt göçmenler Avrupa'da soğuğa dayanamadı
Kuzey Avrupa ve Almanya'da hava sıcaklığının eksi 20'lere düşmesinin ardından Iraklı Kürt sığınmacılar, soğuğa dayanamayarak ülkelerine dönmeye başladı.

Erbil merkezli Rudaw sitesine konuşan Finlandiya'nın Lahti şehrindeki göçmen kampı görevlilerinden İhsan Hasan, "Daha önce şehirde bulunan 4 mülteci kampında 27 kişi kamptan ayrılma talebinde bulunmuştu. Bu sayı 248'e ulaştı" dedi.

"BU KADAR ZOR OLACAĞINI TAHMİN ETMEDİLER"

Kamptan ayrılma talebinde bulunan Kürtlerin çoğunlukla kuzey Irak'a döndüğünü söyleyen İhsan Hasan, "Göçmenler Finlandiya'nın hava koşullarının kendilerini bu kadar zor duruma sokacağını tahmin etmediler. Çünkü havaların soğuması, kampta ısınma sorununu beraberinde getirdi" diye konuştu.

"BÜYÜK ZORLUKLARLA AVRUPA'YA GELMİŞLERDİ"

Seyahat acentası çalışanı Salih Selman, konuştuğu birçok Kürt göçmenin özellikle Kuzey Avrupa'daki sert hava koşullarından dolayı geri dönmek istediğini belirterek, "Yunanistan üzerinden büyük zorluklarla Avrupa'ya ulaşan göçmenlerin kış koşullarına dayanmamasına şaşırıyorum" dedi.

"SOĞUK HAVA DAEŞ'TEN DAHA TEHLİKELİ"

Rudaw'a konuşan Kürt göçmen Gafur Mela Muhammed de, uçak biletinin yüksek olmasından dolayı ülkesine gidemediğini belirterek, "Buradaki soğuk hava, DAEŞ tehdidinden daha tehlikeli" diye konuştu.

Muhammed, "Sadece ben değil, birçok arkadaşım da hava sıcaklığının bu kadar düşük olduğunu tahmin etmiyordu. Sert kış koşullarının bizi bu kadar etkileyeceğini sanmıyorduk. Bu nedenle de Kürdistan'a geri dönmek istiyoruz" diye konuştu.

"BURADA SIKILDIK"

Almanya'daki göçmenlerden Emir Kafaf ise, "Burada sıkıldık. Bize ayda sadece 70-80 euro veriyorlar. Bu para ancak yiyecek almaya yetiyor. Geri dönmeye mecburuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt göçmenler Avrupa'da soğuğa dayanamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN