Hollande: "Esad 'nin geleceği olamaz"

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: "'e karşı yürütülen hava operasyonları yoğunlaştırılacak.Madaya gibi kuşatılmış şehirlerden gelen dayanılmaz fotoğrafların da gösterdiği gibi Beşar Esed'in 'nin geleceği olamayacağını biliyoruz"

Giriş Tarihi: 21.1.2016 15:06 Güncelleme Tarihi: 21.1.2016 15:11
Hollande: Esad Suriye'nin geleceği olamaz

Elysee Sarayı'nda Paris'te görev yapan büyükelçilere hitaben konuşma yapan Hollande, terörle mücadelede uluslararası işbirliği ve Avrupa'daki sığınmacı sorununa değindi.

'in bölgede gücünün azalmaya başladığını söyleyen Hollande, "Günden güne bu terörist ordu toprak, gelir kaynağı ve insan gücü kaybederek zayıflıyor. Hava operasyonları yoğunlaştırılacak. Aynı zamanda bölgedeki harekatların komutası da güçlendirilecek" dedi.

'nin kuşatma altındaki Madaya kentinde yaşanan insanlık dramına da değinen Hollande, "Madaya gibi kuşatılmış şehirlerden gelen dayanılmaz fotoğrafların da gösterdiği gibi Beşar Esed'in Suriye'nin geleceği olamayacağını biliyoruz" diye konuştu.

Suriye krizini sona erdirecek siyasi görüşmelerin, ülkenin gelecekteki yönetimi ile ilgili net bir sonucu olması gerektiğine işaret eden Hollande, 2016 yılının Suriye için çözüm yılı olmasının önemine işaret etti.

SIĞINMACI AKINI

Avrupa'nın, bölgeye gelen sığınmacı akınıyla büyük bir kriz yaşadığına dikkati çeken Hollande, Avrupa dışındaki ülkelere de sığınmacı sorunu konusunda yardım edilmesi gerektiğini belirtti.

Hollande, "Bu konuda Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve sınırların korunması konusundaki yükümlülüklere vurgu yapmak istiyorum. Bu aynı zamanda Lübnan ve Ürdün'ü de kapsıyor" şeklinde konuştu.

Avrupa'nın şüpheli tüm hareketlerin tespit edilmesi konusunda organize olması gerektiğini vurgulayan Hollande, "Tüm devletler topraklarındaki güvenliği arttırmalı" ifadelerini kullandı.

"YAPILMASI GEREKEN SCHENGEN'İ GÜÇLENDİRMEKTİR"

Hollande, Avrupa'da Schengen vizesi uygulamasının sığınmacı sorunundan dolayı zorlaştığını belirterek, "Schengen mekanizması sığınmacıların olağanüstü akınından dolayı büyük bir sınavdan geçiyor. Yapılması gereken Schengen'i güçlendirmektir, zayıflatmak değil" diye konuştu.

Hollande, Schengen kurallarına riayet edilerek sığınmacı sorununa karşı özgürlük ve dayanışma ruhu içinde bir cevap verilmesi gerektiğini vurguladı.

Fransa, Paris'i 13 Kasım 2015 tarihinde kana bulayan terör saldırılarını DAEŞ'in üstlenmesinin ardından Charles de Gaulle uçak gemisini Suriye ve Irak'taki hava operasyonları için görevlendirmişti. Daha önce sadece Irak'taki hava operasyonlarına katılan Fransa, Paris'teki terör saldırılarının ardından Suriye'deki DAEŞ hedeflerini de vurmaya başlamıştı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün Paris'te düzenlenen DAEŞ'le mücadele toplantısında Brüksel'de 3 hafta içinde, koalisyon güçlerine katılan 26 ülkenin savunma bakanlarını ilk kez bir araya getirecek bir toplantı düzenleneceğini duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollande: "Esad Suriye'nin geleceği olamaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN