Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitede Taliban dehşeti

Pakistan'da iki yıl önce askeri lisede 150 kişiyi öldüren Taliban bu kez bir üniversiteye saldırdı. Saatler süren çatışmaların ardından çoğu öğrenci olmak üzere en az 25 kişi öldü

Giriş Tarihi: 21.1.2016
Üniversitede Taliban dehşeti
Taliban militanları, Pakistan'ın kuzeybatısındaki Çaharsada kentinde bulunan Baça Han Üniversitesi'ne saldırdı. Saatler süren çatışmada en az 25 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Hayber-Pahtunhva eyalet merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Baça Han Üniversitesi'ne gerçekleştirilen saldırı dün sabah saatlerinde başladı. Saldırganlar kampus duvarlarına tırmanıp, güvenlik görevlisine ateş etti sonra da idari binalara ve erkek öğrenci yatakhanesine yöneldi. Üniversitede öğretim görevlisi olan ve teröristlerden kaçarken bacağını kıran Muhammed İştiyak "Otomatik silahlarla sağa sola ateş açtıklarını görünce kendimi tuvalete kilitledim ve camdan atlayarak kaçmayı başardım" dedi. Askeri operasyon başladığındaysa üniversitenin içinden çatışma ve bomba sesleri geldiği aktarıldı. Öğlen saatlerinden sonra eyalet valisi Serdar Mehtab Abbasi "Saldırı sonlandı. Kampus temizlendi" açıklamasında bulundu. Associated Press haber ajansına ulaşan Taliban lideri Ömer Mansur ise, eylemi üstlendiklerini belirtti. Mansur, eylemin dört kişi tarafından gerçekleştirildiğini ve bir 'intikam saldırısı' olduğunu söyledi.

ERDOĞAN'DAN ŞERİF'E TAZİYE

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, bugün ülke genelinde bir günlük yas ilan edileceğini duyurdu. Taliban 2014'te Peşaver şehrindeki bir askeri liseye saldırmış, çoğu çocuk olmak üzere 150 kişiyi öldürmüştü. Olayın ardından Pakistan, idam cezasını tekrar yürürlüğe sokmuş ve Taliban'a yönelik operasyonlarının yoğunluğunu artırmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i telefonla arayarak taziyelerini iletti. Saldırıyı kınayan Türk Dışişleri Bakanlığı da "Pakistan'ı istikrarsızlığa sürüklemek amacıyla girişilen terör olaylarının son dönemde artmasını endişeyle karşılıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede Taliban dehşeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN