Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu, Steinmeier'le görüştü

Giriş Tarihi: 22.1.2016 16:41
Çavuşoğlu, Steinmeier'le görüştü

, hükümetler arası toplantı için Başbakan Ahmet Davutoğlu'na refakaten gittiği Berlin'de, ya Dışişleri Bakanı 'le ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu görüşmede İstanbul'daki patlama nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşları için başsağlığı diledi. Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşının, terörizmin ortak bir tehdit olduğu ve bu tehdide karşı kararlılıkla, işbirliği içinde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladıkları bildirildi.

Kaynaklar, her iki bakanın, dışişleri bakanlarının eş başkanlığında yapılan Stratejik Diyalog Mekanizması toplantısının önümüzdeki günlerde Almanya'da düzenlenmesi konusunda da mutabakata vardığını kaydetti.

Ayrıca görüşmede, Irak ve Suriye'deki son gelişmeler, Suriye'deki Birleşmiş Milletler (BM) müzakere süreci, Ortadoğu'daki son gelişmeler ve bu çerçevede İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlik, Kafkasya'daki gelişmeler ve Minsk Süreci, Ukrayna ve Libya'daki son gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Almanya'nın Antalya'da yapılacak Botanik Expo'suna katılımı konusu ile Avrupa'da İslamofobi ve yabancı düşmanlığı ile mücadele konularının da gündeme geldiği görüşmede, Çavuşoğlu'nun, mayıs ayında İstanbul'da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi'ne, Almanya'nın üst düzey katılımının beklendiğini söylediği öğrenildi.

İki bakan görüşme öncesi, toplantı salonunun girişinde sergilenen 1890 tarihli Osmanlı-Almanya Dostluk, Ticaret ve Deniz Ulaşımı Anlaşması'nın onay belgeleri ile 1924 tarihindeki Ankara'daki Almanya Sefaretini ve 1872 yılında İstanbul'daki Alman Sefaretinden İstanbul Boğazı'nın görünümünü gösteren tarihi resimleri inceledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu, Steinmeier'le görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN