Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Bağımsız bir i kurulmalı

Başkanı Şi Cinping, Ortadoğu’da çatışmaların sona ermesi gerektiğini söyleyerek, “1967 sınırları çerçevesinde tam bağımsız ve inin olacağı bir devletinin kurulmasını desteklediklerini” ifade etti.

Giriş Tarihi: 22.1.2016 10:24 Güncelleme Tarihi: 22.1.2016 10:26
Çin: Bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı
Başkanı Şi Cinping'in, Ortadoğu turunun ikinci ayağı olan Mısır'daki temasları sürüyor. 'İpek Yolu' projesi için harekete geçen ve Suudi Arabistan'ın ardından Mısır'a giden Şi, Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile 21 anlaşma imzaladı. İlk kez Arap Birliği'ne hitap eden Şi, 'marjinalleştirilmemesini' istediği İsrail- sorunuyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Uluslararası toplumu Filistin halkına yardıma çağıran Şi şöyle konuştu: "Ortadoğu'da çatışmaların sona ermesi gerekir. Sorunlar diyalog yolu ile çözülmelidir. Diyalog yolu uzun olabilir ama olumsuz sonuçları az olduğu gibi faydası da fazla olur. Siyasi çözümlere ulaşabilmek için çareler aranmalıdır. Arap Birliği'nin Filistin-İsrail diyaloğunun tekrar başlaması konusundaki çabalarına destek veriyoruz."

"SURİYE'DE DERHAL ATEŞKES SAĞLANMALI"

Suriye konusunda da derhal ateşkes sağlanması gerektiğine vurgu yapan Şi, "Suriye'deki çatışma ortamının daha fazla sürmesi mümkün değildir" uyarısı yaptı. Terör konusunda uluslararası topluma büyük görev düştüğüne ve terörle mücadele için işbirliğinin gerekli olduğuna vurgu yapan Şi, terörün herhangi bir din veya ırk ile bağdaştırılmasının doğru olmadığının altını çizdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin: Bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN