İşte 9'uncu gezegen

Giriş Tarihi: 22.1.2016
İşte 9'uncu gezegen

Güneş Sistemi'nde, Dünya'nın 10 katı büyüklüğünde bir gezegen keşfedildi. Neptün'den 20 kat daha uzak olan ve Güneş'in etrafını 20 bin yılda kat eden "9'uncu Gezegen", henüz gözlemlenemiyor

ABD'de bulunan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde görevli iki bilim insanı, Güneş Sistemi'nde dokuzuncu bir gezegenin keşfedildiğini duyurdu. Yeni gezegenin, gezegen olmadığı iddia edilen Plüton'un yerine geçebileceği ileri sürüldü. Yeni gezegen Dünya'nın 10, Plüton'un ise neredeyse 20 katı büyüklüğünde. Neptün'den 20 kat daha uzak olan gezegen, Güneş'in etrafını 20 bin senede kat ediyor. Michael Brown ve Konstantin Batygin isimli astronomların keşfettiği gezegen, henüz gözlemlenemiyor.

ANTİK DÖNEMDEN BERİ 3'ÜNCÜ

Gezegenin 10 yıl önce Plüton'un cüce gezegenler sınıfına dahil edildiği çalışmayı yöneten Brown öncülüğünde yapılan bir araştırmada keşfedildiği belirtiliyor. ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinde çıkan bir habere göre iki astronom, esrarengiz gezegeni Güneş Sistemi'nin ötesinde yeni keşfedilen cüce gezegenler ve küçük gök cisimleri sayesinde buldu. Slate haber sitesine konuşan astronomlar, "Gözlemlediğimiz küçük gök cisimlerinin yörüngeleri, gizli bir gezegenin oldukça yıkıcı olan yerçekiminin etkisinde" dedi. Astronomlar bu gezegenin Jüpiter ve Satürn'ün yerçekimi etkisi altında, uzayın derinliklerinde bir yerde olabileceklerini düşündüğünü söyledi. Plüton'dan 10 kat daha parlak olan yeni gezegeni bulmak için teleskobu hangi yöne çevirmek gerektiği henüz bilinmiyor. "Antik dönemlerden bu yana Güneş Sistemi'nde var olan iki gezegen daha keşfedildi" diyen astronom Brown, yeni gezegenin modern zamanlarda keşfedilen üçüncü gezegen olduğunu söylüyor.

"PLÜTON'UN KATİLİ"
Brown, Güneş Sistemi'nin hâlen büyük bir bölümünün keşfedilmemiş oluşunun oldukça heyecan verici olduğunu belirtiyor. Resmi ismi konulmamış gezegen, şimdilik "Plüton'un Katili" olarak adlandırılıyor. Zira Uluslararası Astronomi Birliği (UAB), yapılan bilimsel çalışmalar sonucu 2006'da Plüton'un gezegen olmadığı sonucuna varmıştı. UAB, Plüton'u birçok uzay cismi gibi cüce gezegenler sınıfına dâhil etmişti. Böylece yeni gezegen "dokuzuncu gezegen" sıfatını birçok bilim insanının gözünde kaybeden Plüton'un yerine alabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte 9'uncu gezegen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN