Ölümcül hastalık! Dünyada sadece 100 kişiyi etkiliyor

Ölümcül 'insomnia' hastalığa yakalananların bedeni iyi bir gece uykusuna hazırlanamıyor ve kendilerini bırakamıyorlar. Bu her gece olduğu için insanları ölüme kadar götürebiliyor.

Giriş Tarihi: 22.1.2016 16:02
Ölümcül hastalık! Dünyada sadece 100 kişiyi etkiliyor
Dünyada sadece 100 kadar insanı etkileyen ölümcül insomnia olarak bilinen hastalığa yakalananların bedeni iyi bir gece uykusuna hazırlanamıyor ve kendilerini bırakamıyorlar. Ve bu her gece olduğunda ve uzun sürdüğünde birkaç ay içinde insanı ölüme kadar götürebilir.

BUNAMAYA KADAR GİDİYOR


Bir proteinin şeklinin bozulması ve beyne zarar vermesi sonucu oluşan insomnia; terleme, iktidarsızlık, çarpıntı, yürüme güçlüğü, kilo kaybı, bunama, anksiyete ve hatta bunamaya bile neden oluyor.

YAŞANMIŞ OLAYLAR VAR

Genelde orta yaşlarda başlayan hastalık 7 ay ile 3 yıl arasında ölüme kadar götürebiliyor. Dünyada bugüne kadar bilinen en genç hasta ise 2014 yılında 16 yaşında bu hastalıktan ölen genç bir erkek oldu. Adı açıklanmayan hasta, çift görme ve halüsinasyonlar gibi şikayetlerin yanı sıra yürüme güçlüğü de yaşadı.

UZUN SÜRE HASTALIĞIN SEBEBİ ARAŞTIRILDI


Hastalığın nedenini bulmak için uzun yıllar araştırma yapan uzmanlar beyindeki proteinin yapısının bozulmasıyla alakalı olduğunu ortaya çıkardı. Bu durum ayrıca genetik bir mutasyona da neden oluyor.

İtalyan bilim adamları geçen yıl bu hastalığı tedavi etmek ya da yavaşlatmak için bir antibiyotik üzerinde çalıştıklarını belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümcül hastalık! Dünyada sadece 100 kişiyi etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN