Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bağımsızlığa çok yakınız'

Giriş Tarihi: 23.1.2016
'Bağımsızlığa çok yakınız'

Irak'ı tek parça halinde tutmak için geçmişte her şeyi yaptıklarını belirten Mesud Barzani, şimdi ise Kürtlerin bağımsızlığa çok yakın olduğunu iddia etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Kürt bölgesinin bağımsızlığı hakkında açıklamalarda bulundu. İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Barzani, Kürtlerin şimdiye dek hiç olmadıkları kadar bağımsızlığa yaklaştıklarını kaydetti. Barzani, "Sykes-Picot Anlaşması'nın devri artık sona erdi. Bunu herkesin kabul etmesi gerekiyor" yorumunda bulundu. Dünya liderlerinin de, artık yeni dönemin farkında olması gerektiğini vurgulayan Mesud Barzani, "Kabul etsinler ya da etmesinler, sahadaki gerçeklik yeni bir duruma işaret ediyor" dedi. Barzani, Irak toplumunun çeşitli kesimlerinin korunması için yeni bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, "100 yıl boyunca denenen, mantıksız ve hiçbir yere varmayan bir düzenin artık sürdürülemeyeceğini" savundu.

"İYİ NİYET GÖSTERDİK"
"Irak şu anda bölünmüş durumda ve bundan biz sorumlu değiliz" diyen Mesud Barzani, Irak'ı tek parça ve demokratik bir ülke olarak bir arada tutmak için Kürtlerin üstüne düşen her şeyi yaptığını belirtti. 1988'de yaşanan Halepçe Katliamı'ndan sonra, Bağdat yönetimiyle müzakere bile yaptıklarını hatırlatan Barzani, buna rağmen iyi niyetlerine karşılık bulamadıklarını söyledi. Bölgenin de hızla değiştiğini kaydeden Barzani, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında Kuzey Irak bayrağının resmi olarak protokolde yer almasını bu duruma örnek olarak gösterdi.

SINIRLARI ÇİZEN ANLAŞMA
İngiltere ile Fransa arasında Birinci Dünya Savaşı sırasında gizlice imzalanan Sykes-Picot Anlaşması, Suriye ve Irak topraklarının iki ülke arasında bölüşülmesini öngörüyordu. Ortadoğu'nun şimdiki sınırları, büyük ölçüde bu anlaşmaya göre şekillendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bağımsızlığa çok yakınız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN