Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020'de Oscar'a renk gelecek

Akademi, oscar adaylarının belirlenmesinde ırkçılık yapıldığı eleştirileri sonrası harekete geçti. Kadın ve etnik azınlık üye sayısı 4 yılda iki katına çıkarılacak

Giriş Tarihi: 24.1.2016
2020'de Oscar'a renk gelecek
ABD'de 1929'dan bu yana Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin verdiği Oscar ödülleriyle ilgili iki yıldır süren "Adaylıkta beyazlara ayrıcalık yapılıyor" eleştirilerin dozu zirve yaptı.

SİYAHİ SUNUCUYA BASKI

Twitter'da "Oscar çok beyaz" etiketiyle siyahiler için kampanya yürüten gruplar en son ödül töreninin sunuculuğunu yapacağı açıklanan siyahi oyuncu Chris Rock'u "Sunuculuktan vazgeç. Oscar'ı boykot et" diye baskı altına almaya başladı. Ayrımcılık yapıldığı eleştirilerine destek veren birçok ünlü Hollywood yıldızı da ödül gecesine elmeyeceklerini açıkladı. Akademi, bu gelişmeler sonrası düzenlediği özel toplantıda "oylama süreci, üyelik şartları ve yönetim yapısı" konusunda değişiklik yapılması için hazırlanan bazı öneriler için üyeleri arasında oylama yaptı. Toplantı sonunda, önerilen değişikliklerin uygulanması kararı oybirliğiyle kabul edildi. Akademi Başkanı Cheryl Isaacs, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, yönetim ve oylamayla ilgili yeni önlemlerin üye yapısının önemli ölçüde değişim sürecinin başlamasına neden olacağını belirtti. Alınan kararla 2020'ye kadar kadın ve farklı etnik gruplardan üye sayısının iki katına çıkarılacağı kaydedildi.

ÜYELERİN YÜZDE 94'Ü BEYAZ
6 bin Akademi üyesinin yüzde 94'ü beyaz, yüzde 77'si erkek ve yaş ortalaması 62. Yapılacak değişiklikle şu anda yeni ve mevcut üyelerin 'ömür boyu' olan oylama statüleri ilk 10 yıl içinde değiştirilebilecek. Yani üyelerin oy verme hakkı ilk 10 yılda ellerinden alınabilecek.

BAHİSLER NE DURUMDA
Bahis şirketleri bu yıl en iyi film dalında 'Spotlight' ve 'Revenant'ı favori gösteriyor. En iyi aktör dalında 'Revenant' filmindeki performansıyla Leonardo Di Caprio ve 'Steve Jobs' biyografisiyle Michael Fassbender, 'En iyi aktrist' dalında ise 'Room' filmindeki güçlü anne karakteriyle Brie Larson ve genç yaşına rağmen 'Brooklyn' filminde ortaya koyduğu usta işi performansla Saoirse Ronan favori gösterilen adaylar. 'En iyi yabancı film' kategorisinde Deniz Gamze Ergüven'in 'Mustang'i ile Macar yapımı soykırım öyküsü 'Son of Saul' kafa kafaya bir rekabet içersinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2020'de Oscar'a renk gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN