Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'tan 'a Nota

Giriş Tarihi: 25.1.2016 10:01
Irak'tan Suudi Arabistan'a Nota

Irak, 'ın Bağdat Büyükelçisi Semir Es Sebhan'ı Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Iraklı Şii milis gücü "Haşd eş Şaabi"ye yönelik açıklamaları' nedeniyle nota verdi.

'ın Bağdat Büyükelçisi Sebhan, dün Iraklı yerel bir televizyon kanalına mülakat vermişti. Mülakatta "Kürt ve Enbar ili sakinlerinin, Haşd eş Şaabi'nin bölgeye girişine izin vermemesi, Şii milislerin, Irak toplumu tarafından kabul görmediğini gösteriyor" iddiasında bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ahmet Cemal, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Bağdat Büyükelçisi Semir Es Sebhan'a, ülkenin içişlerine müdahale ettiğine ilişkin basında yer alan açıklamaları ve diplomatik temsilcilik ilkesinden uzaklaşarak yanlış bilgilendirmede bulunması nedeniyle, bakanlık tarafından çağrılarak resmi nota verildiğini belirtti.

"SEBHAN, VAZİFESİNİN DIŞINA ÇIKTI"

Sebhan'ın, Irak'ın önem verdiği ve iki ülkenin çıkarına hizmet edecek ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba sarf etmesi gerektiğini aktaran Cemal, açıklamada şunları ifade etti:

"HAŞD EŞ ŞAABİ TERÖRLE MÜCADELE EDİYOR"


"Sebhan'ın terörle mücadele eden, ülkenin egemenliğini savunan, devletin çatısı altında başbakanlık ve silahlı kuvvetler komutanlığına bağlı çalışan, siyasi sistemin bir parçası olmasını sağlayan parlamenter temsilciliğine de sahip Haşd eş Şaabi aleyhindeki açıklamalarının yanı sıra Iraklı bazı siyasi oluşumlar (Sünniler) hakkında görüş belirtmesi; vazifesinin ve uluslararası diplomatik normların dışına çıktığını gösteriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'tan Suudi Arabistan'a Nota
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN