Apple, Samsung ve Sony'e çocuk işçi suçlaması

Sony, Huawei, Microsoft, Samsung ve Apple’ın da bulunduğu 16 büyük şirketin kobalt madenlerinde çocuk işçi çalıştırdığı belirtiliyor

Giriş Tarihi: 26.1.2016 16:15
Apple, Samsung ve Sony'e çocuk işçi suçlaması
Uluslararası Af Örgütü ve Afrewatch'ın yaptığı araştırmalar, Sony, Microsoft ve Apple gibi ünlü markaların kullandıkları kobaltın edinildiği madenlerde çocuk işçilerin çalıştırıldığını öne sürüyor.

Bilgisayarlarda ve telefonlarda çoğunlukla lityum iyon pilleri kullanılıyor. Bu pillerin yapımında ise kobalt metaline ihtiyaç duyuluyor. Bütün dünyada kullanılan kobalt elementinin yaklaşık yüzde 50'si Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki madenlerden çıkartılıyor.
2016 yılının başında Uluslararası Af Örgütü ve Afrika kaynaklarını izlemek için kurulmuş sivil toplum kuruluşu AfreWatch tarafından, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kobalt madenciliği ve ticareti esnasında gerçekleştirilen insan hakları ihlaliyle ilgili detaylı bir rapor yayınlandı.
Rapora göre, madenlerin büyük bir çoğunluğunda sağlık için hiçbir önlem alınmamakla birlikte, element çok ilkel yöntemlerle ve yer altından çıkartılıyor. Bütün bunlar da ilerleyen zamanlarda maden işçilerine ağır ve ölümlü hastalıklar olarak geri dönüyor. Ayrıca çoğu işçi bütün bu hayati riskleri günde sadece 1 dolar gibi bir gelir için göze almak zorunda kalıyor. Madenlerde iş kazalarına karşı yeterli güvenlik önlemi alınmadığı da ayrıca belirtiliyor. Uluslararası Af Örgütü'nün verilerine göre 2014 Eylül'ü ile 2015 Aralık'ı arasındaki zaman diliminde en az 80 kişi kaza yoluyla yer altında hayatını kaybetmiş.

Af Örgütü'nün araştırması sonucunda, içerisinde Sony, Huawei, Microsoft, Samsung ve Apple'ın da bulunduğu 16 büyük şirketin, söz konusu madenlerle ticari bağlantısı olduğu belirlendi. Şirketlerin bir kısmı konuyu araştıracaklarını, bir kısmı bundan haberleri olmadığını, bir kısmı da çocuk işçiliğine kesinlikle karşı olduklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple, Samsung ve Sony'e çocuk işçi suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN