DAEŞ, Avrupa çapında saldırabilir

Giriş Tarihi: 26.1.2016
DAEŞ, Avrupa çapında saldırabilir

Europol, yayımladığı yeni raporunda DAEŞ'in Avrupa genelinde geniş çaplı saldırı hazırlığında olduğunu açıkladı. Raporda örgütün Fransa'ya yeniden saldırma ihtimalinin çok yüksek olduğu vurgulandı

Avrupa Polis Ofisi (Europol) Başkanı Rob Wainwright, terör örgütü DAEŞ'in Avrupa çapında planladığı olası eylemlerine dair dün hazırladıkları raporu açıkladı. DAEŞ'in geçen yıl Paris'te 13 Kasım'da düzenlediği katliamın ardından yeni savaş stratejileri geliştirdiğini vurgulayan Wainwright, Paris saldırılarının örgütün bundan sonra küresel alanda daha geniş çaplı saldırılar düzenleyeceğinin göstergesi olduğu uyarısında bulundu. DAEŞ'in olası saldırılarına karşı Avrupa devletlerinin daha yoğun bir risk altında olduğunu belirten Wainwright, örgütün özellikle Fransa'ya yeniden saldırması ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Wainwright, DAEŞ'in 2008'de Hindistan'ın Mumbai kentinde 10 ayrı noktada gerçekleşen saldırılara benzer eylemlere hazırlandığını ve örgütün ilk etapta "yumuşak hedefleri" vuracağını söyledi.

DAEŞ KİMLERE ÇALIŞIYOR?

DAEŞ'TEN YENİ VİDEO
Öte yandan DAEŞ, Fransa'nın başkenti Paris'te geçen yıl gerçekleştirdiği ve 130 kişiyi öldürdüğü katliamdan günler önce çektiği propaganda videosunu dün internette yayımladı. 17 dakikalık videoda, Paris katliamını gerçekleştiren 9 teröristin konuşmaları yer aldı. Videoda konuşan Belçikalı militan Abdelhamid Abbaud, Fransa'nın Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarının intikamının alınacağını söyledi. Bataclan Konser Salonu'na saldıran militanlardan Samy Amimiour'un, "Çok yakında Champs-Elysees'de" ifadesi de videoda yer aldı. Sıradaki hedefin İngiltere olduğunun belirtildiği videonun sonunda İngiltere Başbakanı David Cameron da hedefe konuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ, Avrupa çapında saldırabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN