Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ordusunu modernleştirecek

Tank, helikopter ve askeri ekipman alımı gibi bin 500 proje için 15 yılda, 130 milyar avro harcama yapılması planlanıyor

Giriş Tarihi: 27.1.2016 22:15 Güncelleme Tarihi: 28.1.2016 02:03
Almanya ordusunu modernleştirecek
, ordunun modernizasyonu için 15 yılda, 130 milyar avro harcama yapacak.

nun modernleştirilmesi ve ihtiyaçlarına ilişkin Federal Meclis'in Savunma Komisyonu'na rapor sunan Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, gazetecilere yaptığı açıklamada, son 25 yılda Alman Silahlı Kuvvetleri'nde küçülmeye ve kısıtlamalara gidildiğini belirtti.

Ancak değişen güvenlik durumdan dolayı Alman ordusunun ülkeyi savunmanın yanında uluslararası görevler de üstlendiğine işaret eden Leyen, "Alman ordusunun yapacağı görevlere uygun bir şekilde askeri araç ve gereçlerle donatılması gerekir" dedi.

GELECEK 15 YIL İÇİN 130 MİLYAR AVRO YATIRIM

Askeriyenin ihtiyaçlarına bakıldığında gelecek 15 yılda askeri araç ve gereçlerin alınması için 130 milyar avro yatırımın yapılması gerektiğini ifade eden Leyen, bu paranın ordunun görevini yerine getirmesi için gerekli olan tank, helikopter ve askerlerin ekipmanının alımı gibi bin 500 projeye harcanacağına işaret etti.

Uzun vadeli bir program yaptıklarını aktaran Leyen, Alman ordusunun büyük bir modernleşmeye ihtiyaç duyduğunu da belirtti.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Leyen'in askeriyenin modernleşmesine ilişkin planlarının desteklendiği belirtildi. Muhalefet partileri ise bu planları "soğuk savaş düşüncesi" olarak niteleyerek tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya ordusunu modernleştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN