Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da " tartışması" büyüyor

Cumhurbaşkanı Hasan 'nin ziyareti sırasında nü lerin kapatılması tepkiye neden oldu.

Giriş Tarihi: 27.1.2016 21:11
İtalya'da heykel tartışması büyüyor

Nükleer programı ve bu programın uluslararası denetçilere açık olmaması sebebiyle uygulanan ekonomik yaptırımlardan geçen hafta resmen kurtulan 'ın Cumhurbaşkanı Hasan 'nin ziyareti, tartışmalarının gölgesinde kaldı.

İtalya ziyaretinin ilk gününde Başbakan Matteo Renzi ile Roma'daki tarihi Capitolini Müzesi'nde görüşüp, burayı gezen Ruhani için müzede alınan bir tedbir yankı uyandırdı.

Müzedeki mermerden yapılmış bazı nü heykellerin beyaz büyük boy kartonlarla kapatılması Corriere della Sera gazetesi tarafından görüntülenince ülke genelinde önceki gün başlayan tartışma, Ruhani'nin bu sabahki basın toplantısında yaptığı açıklamayla alevlendi.

Hasan Ruhani'nin, "(Heykellerle ilgili) Bu konuda İtalya'dan bir talebimiz olmadı" demesi, evsahibi ülkede heykellerle ilgili eleştiri oklarını Matteo Renzi liderliğindeki hükümete yönlendirdi.

Heykellerin kapatılmasıyla İran heyetine, kendi değerlerinden taviz vererek jest yaptığı eleştirisinin hedefi olan hükümetin Kültür Bakanı Dario Franceschini, Twitter'daki iletisinde, konudan ne kendisinin ne de Başbakan Renzi'nin bilgisi olduğunu, böylesine önemli bir yabancı misafirin hassasiyetine uygun başka bir tedbir düşünülmesi gerektiğini belirtti.

La Repubblica gazetesinin haberinde ise hükümetten gelen açıklamanın aksine Capitolini Müzesi'nden konuk devlet başkanının ağırlandığı törenin hazırlıklarının Başbakanlık tarafından üstlenildiğini belirten bir açıklama yapıldığı aktarıldı ve heykellerin örtülmesine de Başbakanlık Tören-Protokol Dairesi'nden bir yetkilinin karar verdiği ifade edildi.

Artan eleştiriler nedeniyle Başbakanlık Sarayı Chigi'den akşamüstü saatlerinde, Capitolini Müzesi'ndeki nü heykellerin örtülmesi hadisesinin nasıl gerçekleştiğine yönelik ayrıntılı iç soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Tepkiler

Ülkede özellikle sağ partiler başta olmak üzere pek çok kesim, İtalya'nın İran'dan ekonomik çıkarlar elde etmek için kendi kültürünü sansürlediği görüşünde birleşirken, sağ görüşe yakın gazetelerden Libero, "Renzi, heykellere burka giydirdi" manşetini attı.

Bu arada, aşırı sağ görüşe yakınlığıyla bilinen Kuzey Birliği Partisi mensubu ve aynı zamanda Senato Başkanvekili olan Roberto Calderoli, İtalya'nın heykelleri gizleyerek Ruhani'nin hayal bile edemeyeceği boyutta İslam'ın etkisi altına girdiğini ileri sürdü ve Renzi ile Franceschini'nin halktan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Sağ görüşlü politikacılardan Giorgia Meloni de sosyal paylaşım sitesindeki hesabından, Aziz Petrus Bazilikası'nın fotomontaj yöntemiyle üzeri kartonla örtülmüş bir fotoğrafını koyarak bunun Başbakan Renzi'nin yarın Roma'da temaslarda bulunacak Müslüman Katar Emiri El-Thani'yi rahatsız etmemek için aldığı önlem olduğunu yazdı. Meloni'nin kinayeli paylaşımı, kısa zaman zarfında çok kişi tarafından paylaşıldı.

Sosyal paylaşım sitelerinde yapılan diğer yorumlarda da Ruhani'nin, Avrupa'daki ikinci durağı olan Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande ile yiyeceği yemekte şarap krizinin yaşandığı hatırlatılırken, İran'ın masada şarap istememesi üzerine Fransız tarafının Ruhani ile yemeği iptal ettiğine dikkat çekildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'da "heykel tartışması" büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN