Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus saldırıları 100 bin kişiyi yerinden etti

Suriye'de Rus savaş uçaklarının ve Esad rejiminin saldırıları sonucu Halep'in Bab ilçesi ve çevresinde bir hafta içerisinde 100 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı

Giriş Tarihi: 28.1.2016
Rus saldırıları 100 bin kişiyi yerinden etti
Dünya, Suriye'deki krizi çözmek için Cenevre'de yarın yapılması planlanan müzakerelere odaklanmışken, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına dair bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Suriye'de Rusya'ya ait savaş uçaklarının havadan, Beşar Esad rejimine bağlı güçlerin ise karadan saldırıları sonucu Halep'in kuzeydoğusundaki Bab ilçesi ve çevresinde son bir haftadan bu yana 100 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi. Halep'teki Yerel Koordinasyon Komitesi üyesi Ebu Firas el Halebi, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, yerinden olan 100 bin kişinin güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldığını ifade etti. Bab ve çevresinden göç edenlerin büyük bir bölümünün Halep'in kuzeydoğusundaki ilçe ve beldelere gittiğini ifade eden Halebi, aralarında kadın ve çocukların da olduğu bine yakın kişinin ise Suriye-Türkiye sınırına gittiğini belirtti. Bab'daki sivil meclisin başkanı Talal Abbo da, ağır hava şartları nedeniyle göç edenlerin durumunun çok kötü olduğunu ifade ederek, "Rusya, Bab'da sistematik bir şekilde sivil yerleşim alanlarını bombalıyor" şeklinde konuştu. Rusya, Şam rejimi ve terör örgütü DAEŞ'in saldırılarının kıskacında kalan Bab ve çevresinden göç edenlerin sayısının çok fazla olması nedeniyle çadır ihtiyacını karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Abbo, göç edenler için sivil bir koridorun açılmasını istediklerini söyledi.

1000 SİVİL ÖLDÜ

Halep ve ülkenin iç kesimlerine giden yardım yolları ile yardım taşıyan araçları vuran Rus savaş uçakları, Halep çevresindeki sivil yerleşim yerlerine de saldırılar düzenliyor. Öte yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporda ise Rusya'nın Suriye'de 30 Eylül'de başlattığı hava saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısının bini aştığı açıklanmıştı. Hayatını kaybedenlerin 200'den fazlasının çocuk olduğu belirtilmişti.

TERÖR OLAYLARI İNSAN HAKLARINI GERİLETTİ
İnsan Hakları İzleme Örgütü, 90'ı aşkın ülkede insan haklarını ele aldığı 659 sayfalık "Dünya Raporu'nu İstanbul'daki toplantıda açıkladı. Raporda korku politikalarının 2015'te tüm dünya hükümetlerinin insan haklarını geriletmesine yol açtığı bildirildi. İcra Direktörü Kenneth Roth, terör saldırılarının Ortadoğu'nun ötesine yayılmasının baskı ve çatışmalardan doğan büyük mülteci akınlarının, birçok hükümeti güvenliği sağlamak için hatalı bir girişimle hakları kısıtlamaya yönelttiğini söyledi. Roth, "Mültecilerin yarattığı potansiyel tehdide yoğunlaşan Avrupa hükümetleri, kendi ülkelerinde büyüyen terör tehdidine ve terörle bağlantısı olmayan nüfusun toplumdan dışlanmalarını önlemek için alınması gereken tedbirlere odaklanamıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus saldırıları 100 bin kişiyi yerinden etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN