Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"ları denize dök" tartışması

Giriş Tarihi: 28.1.2016 20:17 Güncelleme Tarihi: 28.1.2016 21:39
Sığınmacıları denize dök tartışması

Göç Bakanı Ioannis Mouzala, lı meslektaşı Theo Francken'in, "ları denize geri dök. Üzgünüm ama boğulup boğulmamaları umurumda değil" dediğini öne sürdü

BBC'nin Newsnight adlı programında konuşan Mouzala, AB Dönem Başkanı Hollanda'da yapılan ve krizinin ele alındığı bir toplantı sırasında 'dan sığınmacıların denize dökülmesi teklifi geldiğini belirtti. Mouzala, "Belçika İçişleri Bakanı bana 'Onları (sığınmacıları) denize geri dök. Yasaya karşı gel. Üzgünüm ama boğulup boğulmamaları umurumda değil' dedi" iddiasında bulundu. Bu sözlerinde ısrar eden Yunan Bakan, sunucunun "Yani Belçikalılar, sorunun çözümü için sizden sığınmacıların denize geri dökülmesini mi istedi" şeklindeki sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

EN FAZLA MÜLTECİ BARINDIRAN ÜLKELER

Yunan Bakanın konuşması, programın Youtube sayfasından izlenebilirken, Mouzala'nın toplantıda yer almayan Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ile Brüksel adına toplantıya katılan Göç Bakanı Theo Francken'i karıştırdığı sanılıyor.

10 SORUDA MÜLTECİLİK


Belçika Göç Bakanlığından yapılan açıklamada, toplantının gayri resmi olduğu belirtildi. Bakan Francken ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Mouzala'nın iddiasını "gülünç" olarak nitelendirdi.

Belçikalı Bakan, toplantıda Yunanistan'ın sığınmacı akışı ile mücadelede yetersiz kaldığı, bu ülkedeki karşılama merkezlerinin "Avrupa bekleme odası" olarak hizmet vermesi gerektiğini ve Yunanistan'a sığınma başvurusu yapmayanların ise geri gönderilmesi gerektiğini söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sığınmacıları denize dök" tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN