Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollande, Ermenilere soykırım sı sözü verdi

Giriş Tarihi: 29.1.2016 16:43 Güncelleme Tarihi: 29.1.2016 16:46
Hollande, Ermenilere sözde soykırım yasası sözü verdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yeni bir tasarısı hazırlanması konusunda Ermeni sına söz verdi.

Fransa'daki Ermeni Dernekleri Koordinasyonu Konseyi'nde konuşan Hollande, hazırlanacak nın yine Anayasa Mahkemesi'nden dönmemesi için eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Jean Paul Costa'yı rapor hazırlamakla görevlendirdiğini bildirdi.

Hollande, "Jean Paul Costa, yeni bir yasa tasarısı için çözüm bulmakla görevlendirildi, inkarcılığı yasaklayacak gerçek tasarı en kısa zamanda incelenecek" dedi.

Doğu Perinçek tarafından İsviçre aleyhine AİHM'e açılan davaya atıfta bulunan Hollande, "bu davada Fransa İsviçre'nin yanında" şeklinde konuştu.

AİHM'in hem ilgili dairesi hem temyiz niteliğindeki büyük dairesi, söz konusu davada Perinçek'i haklı bulmuştu.Fransa Parlamentosu, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını suç sayan yasayı 2011'de onaylamış, ancak Anayasa Mahkemesi 2012 yılında bu yasanın iptaline karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında, "yasanın ifade ve iletişim özgürlüğüne aykırı olduğunu" belirterek, "parlamentonun kendi tanımladığı bir suçun inkarı nedeniyle ceza talebinin anayasaya aykırı olduğu" görüşüne varmıştı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollande, Ermenilere sözde soykırım yasası sözü verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN