PYD'siz Cenevre

Cenevre görüşmelerinin ilk turuna PYD'nin katılmamasını sağlayan Türkiye'ye ABD'den de destek geldi. Dışişleri Sözcüsü Toner, "Türkiye'nin haklı olarak bazı şüpheleri var" dedi

Giriş Tarihi: 29.1.2016
PYD'siz Cenevre
Türkiye'nin terör örgütü kabul ettiği PYD'nin Suriye'de barışı sağlamak hedefiyle başlatılacak Cenevre görüşmelerine katılmamasına ABD'den de olumlu tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dünkü basın toplantısında, Cenevre'deki Suriye müzakerelerine terör örgütü PYD'nin davet edilmemesine ilişkin konuştu. Toner, Türkiye'nin PYD'nin toplantıya davet edilmesi halinde görüşmeleri protesto edeceğine atıfta bulunarak, "Kimin katılıp kimin katılmayacağı yönünde görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. İlaveten kimlerin katılacağı Staffan de Mistura'nun tercihi. Biz de Suriyeli muhaliflerin nasıl seçileceği yönündeki işlemleri destekliyoruz" dedi.

'VAROLUŞSAL SORUN'
Toner, Türkiye'nin Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyesi olduğunu ve bu süreçte önemli bir rolü bulunduğunun altını çizerek, "Haklı olarak bazı şüpheleri var. Suriye'de barış ve düzenin sağlanması onları direkt tehdit ediyor ve onlar için varoluşsal bir sorun" ifadesini kullandı. Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu ve sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Toner, detay vermekten kaçındı.

BARIŞ ZAMAN ALACAK
Toner, Cenevre'de müzakerelerin yapılacak olmasına rağmen Suriye'ye rejiminin kendi halkına karşı terör uyguladığı ve bazı şehirleri abluka altında tuttuğunun hatırlatılması üzerine, "Bu sorunların hallolması zaman alacak" dedi. Toner, Rusya aracılığıyla Esed yönetimine mesajlarını ilettiklerini belirtti. Cenevre görüşmelerinin bugün başlaması bekleniyor. Bu arada BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura görüşmeler öncesi Suriye halkına mesaj göndererek, "Sizi asla terk etmeyeceğiz. Elimizden glen her şeyi yapacağız" dedi.

RUSYA


İlerki aşamalarda PYD'nin yeri hazır

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, PYD'nin görüşmelerin ilk aşamasına davet edilmemesine rağmen Cenevre'de yerinin hazır olduğunu söyledi. İnterfax haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov, "Suriye görüşmelerinin ilk aşaması için DYP'ye davetiye gönderilmedi ama BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura onlar için yer ayırdı. Bu da PYD'nin ileriki aşamalarda davet edileceği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. "Biz Kürtlerin görüşmelerde bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor ve Suriye topraklarının önemli bir bölümünü kontrol ediyor" diyen Gatilov, "Bu nedenle Kürtler olmadan herhangi bir problemin çözülmesi ya da Suriye'nin geleceğiyle ilgili herhangi bir karar alınması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

SURİYE


Hükümeti Muallim temsil edecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, görüşmelerde Suriye hükümeti heyetine Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in başkanlık edeceğini açıkladı. Öte yandan Gatilov, Yüksek Müzakere Konseyi Koordinatörü Riyad Hicab ile Değişim ve Özgürlük için Halk Cephesi liderlerinden Kadri Cemil'in de de Mistura tarafından Cenevre'ye davet edilen muhalif isimlerden bazıları olduğunu aktardı.

İNGİLTERE


Muhalefet boykotu Esad'a yarar

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye muhalefetinin Cenevre görüşmelerini boykot etmesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "ekmeğine yağ sürmek anlamına geleceğini" söyledi. Hammond, "Muhalefetin görüşmelere katılmaması rejime propaganda malzemesi sağlayacaktır. Muhalefet görüşmelere katılmalı. Güven sağlayıcı önlemlere ve ateşkes sağlamaya odaklanmalıyız" dedi. Hammond, Esad'ı destekleyen Rusya'nın gerçekten barış isteyip istemediğinin test edilmesi gerektiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD'siz Cenevre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN