Yamadi'den kaçışlar başladı

Giriş Tarihi: 29.1.2016 11:40 Güncelleme Tarihi: 29.1.2016 11:41
Yamadi'den kaçışlar başladı

Rusya ve İran destekli Suriye rejimi askerleri Türkiye sınırının sıfır noktasında bulunan Türkmen Dağı'nda sivillerin kaldığı son noktaları vurmaya başladı.

Kızıldağ'da bulunan Murtlu köyü üzerinden Türkiye sınırına doğru saldırıya geçen Suriye askerleri ve Şii milisler, Kelez hattında bulunan kritik bir tepeyi ele geçirdi. Suriye Askerleri 21 bine yakın sivilin yaşadığı Yamadi Kampı'nı tehdit etmeye başladı. Olası bir katliamdan kaçan Suriyeliler Türkiye sınırına akın etti. Yamadi'nin düşme tehlikesine karşı Türk Kızılayı, bölgedeki hastanesini kapattı. Sabah'a konuşan Suriye Türkmen Meclisi Yayladağ Sorumlusu Ramazan Molla Ali, Yamadi Kampı'nda kalan 21 bin sivilin olası bir katliamla karşı karşıya olduğunu söyledi. Günde 200 Suriyeli ailenin Türkiye'ye giriş yaptığını ifade eden Ali, "Türkiye kapılarını açtı. 2 günde yüzlerce aile Yayladağı'na geldi. Gelmeye de devam ediyor. Güveççi Köyü'nde yapılan yeni kamp 10 gün içerisinde tamamlanacak. Kamp tamamlanınca Yamadi'deki siviller kontrollü bir şekilde Güveçli'ye getirilecek" dedi.

21 BİN SİVİL TEHDİT ALTINDA

Bayırbucak Türkmenlerinin Türkmen Dağı'nda sürdürdüğü direniş devam ediyor. Rusya'nın Hava ve denizden desteklediği operasyonlarda ağır kayıp veren muhalifler birçok noktanın kontrolünü kaybetti. İlerlemeye başlayan rejim askerleri sınırın sıfır noktasında bulunan Yamadi Kampı'nı tehdit etmeye başladı. Kampta bulunan 21 bin sivilin olası bir katliamla karşı karşıya kaldığını ifade eden Suriye Türkmen Meclisi Yayladağı Sorumlusu, "Rus bombardımanın ve Suriye askerlerinin Yamadi sınırına dayanması üzerine Türkiye 3 gündür kapılarını açtı. Günde 200 aile Türkiye tarafına geçiriliyor. İsteyen aileler Yayladağı'ndaki akrabalarının yanına geçiyor, isteyenler de İslahiye'de bulunan AFAD kampına gönderiliyor. Yıllardır çatışmaların ortasında yaşayan Türkmenler sonunda vatansız kaldı. Bugüne kadar topraklarını bırakmayan aileler canları için yollara düştü. Bize kapılarını açan destek olan Türkiye'ye teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

YAMADİ'DEN GÜVEÇÇİ'YE

Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü tarafından Hatay'ın Yayladağı ilçesi Güveççi Köyü'ne kurulacak 10 bin kişilik kampın yapım çalışmaları sürüyor. AFAD ekiplerinin çadırları alanda depoladığı, elektrik ve su çalışmalarının bitirilmesinin ardından çadırların kurulmaya başlandı. Kurulacak kampın hemen karşısındaki İdlib'in Harabjoz köyünde de kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşayan Suriyeliler bulunuyor. Kampın tamamlanmasının ardından Yamadi Kampı'nda bulunan sivillerin bir kısmı Güveççi'ye nakledilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamadi'den kaçışlar başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN