Bozkır için tarih verdi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci , Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılara yönelik AB’nin ayırdığı 3 milyar avroluk kaynağın şubat ayı sonundan önce Türkiye’ye ulaşacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 30.1.2016 11:25 Güncelleme Tarihi: 30.1.2016 12:33
Bozkır 3 milyar euro için tarih verdi

'nın başkenti Roma'da resmi temaslarda bulunan Bozkır, Türk gazetecilere İtalyan muhataplarıyla yaptığı görüşmeleri değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Gentiloni ile görüşmesinde, Türkiye'nin, AB'nin başını ağrıtan sığınmacı krizi konusunda aldığı önlemleri ve ortaya çıkan sonuçları değerlendirdiklerini anlatan Bozkır, "Deniz ve kara yoluyla gelen Suriye vatandaşlarına uygulamakta olduğumuz vizenin önemli sonuçlar verdiği bilgisini paylaştım. Suriyeli kardeşlerimize Türkiye'de çalışma izni verilmesiyle birlikte bu göç dalgasındaki baskının azalmasının beklendiğini ifade ettim. Ve yaklaşık 160 bin illegal göçmeni, 2015 yılında Türkiye'nin yakaladığını ve 3 bin 700 insan kaçakçısının da bu şekilde tutuklandığını kendileriyle paylaştım" diye konuştu.

AB'nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için ayırdığı 3 milyar avroluk kaynağın İtalya tarafından bloke edilmesine dair ortada yanlış bir algı olduğunu dile getiren , "Bu algının, hiçbir şekilde doğru olmadığını bu görüşmelerimiz sırasında anlaşıldı. İtalya'nın bütün derdi; 250 milyon civarındaki katkısının İtalya bütçesinden değil de AB mekanizmaları içerisinde değerlendirilip, zaten AB'ye yapmakta olduğu katkılar çerçevesinde Türkiye'ye gönderilmesini savunuyordu" dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakanı Angela Merkelarasındaki dünkü görüşmede bu konunun çözüm kavuştuğuna dair haberlerin geldiğine dikkati çeken Bozkır, "3 milyar avronun Türkiye'ye gelişi şubat ayı sonundan önce gerçekleşecek. Bu konuda da yanlış bir algının İtalya bakımından ortadan kalkması imkanını bulmuş olduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkır 3 milyar euro için tarih verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN