Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lara

Türk kıyıları ile Yunan adaları arasındaki geçişlerinde aralarında bir çok çocuğun da yer aldığı boğulma oranlarının yükselmesi dünya çapında yankı uyandırmaya başlayınca, ’nin Ayvalık karşısındaki Midilli adasına ilginç bir bağışta bulundu.

Giriş Tarihi: 30.1.2016 15:23 Güncelleme Tarihi: 30.1.2016 15:50
Sığınmacılara cankurtaran robot

Can simidi ile jet ski karmasından, uzaktan kumandalı bir , denizde boğulma tehlikesi geçirenlerin yanına anında ulaşabiliyor ve ilk yardımları verebiliyor.Saate 40 km hız yapabilen EMILY (Emergency Integrated Lifesaving Lanyard) adını taşıyan robot, Texas A&M Üniversitesi tarafından özel olarak geliştirilmiş teknolojiye sahip.

CAN SİMİDİ GÖREVİ GÖRÜYOR

Denize düşenlerin tespit edilmesi durumunda EMILY kullanıcıları, ellerindeki kumanda ile EMILY'yi boğulma tehlikesi geçirenlerin yanına anında gönderebiliyor ve kazazedelerin en azından ilk aşamada can simidi gibi tutunmalarını sağlıyor.

"KURTARICI MELEK"

Sahil koruma botlarından daha büyük manevralar ve daha kolay hareket edebilen EMILY, böylece Türk kıyıları ile Yunan adaları arasında boğulma tehlikesi geçirenlerin bazısı için "kurtarıcı melek" görevini yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığınmacılara cankurtaran robot
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN