Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB: Bağımsız Kürdistan’ı desteklemiyoruz!

Avrupa Birliği (AB), Kuzey Irak'ta yapılması düşünülen bağımsızlık referandumunu desteklemeyeceklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 31.1.2016 12:05 Güncelleme Tarihi: 31.1.2016 12:09
AB: Bağımsız Kürdistan’ı desteklemiyoruz!
AB'den bir heyet, Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi partilerle görüşmek üzere Erbil'e gitti. AB heyeti , ilk görüşmesi Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) lideri Ali Bapir ile gerçekleştirdi.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen b, görüşmede bölgede devam eden siyasi krizi ve ekonomik sıkıntıları konuştuklarını belirtti. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 26 Ocak'ta başkent Erbil'de parlamentoda bulunan parti temsilcileriyle biraraya gelmişti.

Barzani, toplantıda bağımsızlık referandumunun ABD'deki başkanlık seçiminden önce yapılması gerektiğini söylemişti. Toplantıda bağımsızlık referandumunun da ele alındığını söyleyen Ali Bapir, "AB heyeti, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana. Şu aşamada referandumu desteklemeyeceklerini vurguladılar" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Fransa, İtalya'nın Erbil Başkonsoloslarının da eşlik ettiği AB heyeti, İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile de görüşmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB: Bağımsız Kürdistan’ı desteklemiyoruz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN