Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başka salgınla savaşırken patlak verdi Zika virüsü

Güney Amerika'da Zika virüsünün ilk görüldüğü bölge, geçen yıl dang hummasıyla mücadele için genetiğiyle oynanmış yüz binlerce sivrisineğin salındığı eyalet çıktı

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Başka salgınla savaşırken patlak verdi Zika virüsü
Brezilya başta olmak üzere Amerika kıtasında etkisini gösteren ve Avrupa'da da Danimarka'da rastlanan Zika virüsüyle ilgili korkutucu bir gerçek ortaya çıktı. Geçtiğimiz eylül ayından itibaren virüsün ilk görüldüğü yer olan Brezilya'nın Ceara eyaletinin, 2015 temmuzunda dang hummasıyla mücadele için genetiği değiştirilmiş yüz binlerce sivrisineğin doğaya bırakıldığı yer olması, bilim adamlarını virüsün kaynağının bu durum olabileceği düşüncesine sevk etti. Aradaki bağlantı bilimsel açıdan da kanıtlanırsa, Zika virüsünün, bir başka salgınla mücadele için doğaya yapılan müdahale sonucu ortaya çıktığı kesinleşecek.

BİRİ ORTADAN KALKTI AMA...
Özellikle salgın hastalıkların ardındaki farklı nedenleri ortaya çıkaran bilimsel makaleleriyle dikkatleri çeken gazeteci Claire Bernish'in Anti-Media sitesinde yer alan haberine göre, İngiliz tıp firması Oxitec, 2012'den bu yana Brezilya'da sivrisineklerin geneteğinin değiştirilmesi projelerini yürütüyor. 2015'in yaz aylarında yüz binlerce sineğin, dang ve çikungunya virüsleriyle mücadele için doğaya salıverildiğine dikkat çekilen makalede, bu virüslerin ortadan kaldırıldığının duyurulmasının hemen ardından Zika salgınının patlak verdiği kaydediliyor. Zika'nın, dang hummasının bitirildiği söylenen Ceara eyaletinin güney bölgelerinde birden bire ortaya çıkmasının kuşkulu bir durum olduğunu belirten Claire Bernish, bilim adamlarını, 2 durum arasındaki bağlantıyı araştırmaya davet etti Bebeklerde kafatası deformasyonuna ve zeka geriliklerine yol açan Zika virüsü, eylül ayından itibaren Brezilya'da salgın halini aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başka salgınla savaşırken patlak verdi Zika virüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN