Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk temas bugün

Riyad merkezli ana muhalif grubun temsilcileri dün akşam Cenevre'ye ulaştı. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bugün ilk kez muhaliflerle görüşecek

Giriş Tarihi: 31.1.2016
İlk temas bugün
Suriye krizini sona erdirmek amacıyla İsviçre'nin Cenevre kentinde cuma günü başlatılan müzakerelere, bugün Riyad merkezli ana muhalif grup da resmen katılıyor. Dün akşam, başkan Riyad Hicab ve müzakerelerde yer alacak üç temsilci üye Cenevre'ye ulaştı. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, muhaliflerle bugün ilk kez yüz yüze temas edecek. Suudi Arabistan ve Türkiye'nin desteklediği muhalif grubun Cenevre'deki müzakerelere katılıp katılmayacağı haftalardır tartışılıyordu. Başkan Riyad Hicab, ABD ve BM'den aldıkları somut taahhütlerin ardından Cenevre'ye gitmeye karar verdiklerini duyurdu. Muhalifler, Suriye'nin 18 noktasındaki kuşatmaların kaldırılması ve sivillere insani yardımın ulaştırılmasını şart koşmuştu. Hicab, sözünü ettiği taahhütlerin, bu kuşatmaların kaldırılmasını içerip içermediğini ise açıklamadı. BM'nin öncülüğünde organize edilen Cenevre görüşmelerinde, Beşar Esad rejiminin temsilcileriyle muhaliflerin aynı salonda yüz yüze müzakarede bulunması öngörülmüyor. Özel Temsilci Staffan de Mistura, bunun yerine gruplar arasında mekik diplomasisi uygulayacak.

PYD, GERİ DÖNDÜ

Salih Müslim liderliğindeki PYD heyetinin ise, kendilerine resmi davetiye gelmediği için Cenevre'den ayrıldığı açıklandı. Fransız AFP ajansına konuşan bir PYD yetkilisi, "Evet, geri döndük. Çünkü bize herhangi bir davetiye ulaşmadı" dedi. Türkiye, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'nin müzakerelere davet edilmesi durumunda, toplantıları boykot edeceğini duyurmuştu.

16 KİŞİ DAHA AÇLIKTAN ÖLDÜ
Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), rejimin kuşatması altında bulunan Suriye'nin Madaya kasabasında 16 kişinin daha açlıktan öldüğünü açıkladı. Çok kısıtlı miktarda yiyecek girişine izin verilen kasabada, onlarca kişinin daha ölümle yüz yüze olduğunu kaydeden MSF, insani drama acil şekilde müdahale edilmesi çağrısında bulundu. Dünkü rakamla birlikte, geçtiğimiz aralık ayından bu yana Madaya'da açlıktan ölenlerin sayısı 46'ya yükseldi. Bölgedeki aktivistler ise, gerçek sayının en az 60 olduğunu belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk temas bugün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN