Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e katılmaya giden iki li 'da

ile bağlantısı olduğu belirtilen 28 ve 20 yaşlarındaki iki li Suriye’de IŞİD’e katılmak üzere çıktıkları yolda ’da yakalanarak gözaltına alındılar. Yakalananlardan 28 yaşındaki İsveçli, terör uzmanlarınca ‘‘tecrübeli’’ bir terörist olarak değerlendiriliyor. İsveç Dışişleri Bakanlığı iki İsveçlinin ‘‘silah bulundurma’’ suçlaması ile gözaltına alındıklarını doğruladı.

Giriş Tarihi: 1.2.2016 11:26 Güncelleme Tarihi: 1.2.2016 11:29
IŞİD'e katılmaya giden iki İsveçli Yunanistan'da yakalandı

polis kaynakları iki linin Yunanistan'ın Alexandroupolis kentinde yapılan rutin kontroller sırasında klarını, bagajlarında yapılan aramalarda iki uzun bıçak bulunduğunu belirtti. Polis kaynakları yakalananların bagajlarında ayrıca cep telefonları, savaş donanımları ile çok miktarda döviz bulunduğunu açıkladı. Yunanistan basınında çıkan haberlerde iki zanlının Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek 'e katılmayı planladıkları belirtildi. Zanlıların şu anda izinsiz silah bulundurmak suçundan gözaltına alındıkları ancak iddianın yapılacak soruşturma sonunda başka suçları da kapsayacak biçimde genişletilebileceği öğrenildi.

Yakalananlardan 28 yaşındaki İsveçlinin daha önce 2007 yılında Bosna'da terör suçundan tutuklandığı, 2009 yılında İsveç'e iade edilmesinin ardından 2011 yılında serbest bırakıldığı öğrenildi. İsveç Dışişleri kaynakları ile istihbarat örgütü SÄPO yakalanan İsveçliler hakkında ayrıntılı açıklama yapmaktan kaçındı. Bir SÄPO yetkilisi ise ülkeler arasında sıkı bilgi alışverişi ve işbirliği bulunduğunu açıklamakla yetindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e katılmaya giden iki İsveçli Yunanistan'da yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN