Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in 'ta girişleri kapattı

Giriş Tarihi: 1.2.2016 13:48

Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Kurulu üyesi , 'in Batı Şeria'daki son uygulamalarıyla aralarındaki bütün anlaşmaları iptal ettiğini belirtti.

Aşravi yaptığı açıklamada, " işgalci mantığıyla hareket ediyor. halkına yönelik öldürme, evlerini yıkma, kentlerini abluka altına alma, topraklarına el koyma yollarıyla baskıları arttırıyor. Bu İsrail'in ve işgalinin çirkin yüzü" dedi.

İsrail'in dün 'ta girişleri askeri kontrol noktalarıyla kapattığını hatırlatan Aşravi,"İsrail Ramallah girişlerini kapatıp, abluka altına alarak, dünyaya hiçbir anlaşmayı tanımadığını ve uymayacağını belirtmiş oluyor. İsrail pratikte bütün anlaşmaları iptal etti. Biz, uluslararası platformlarda İsrail'e baskı yapılması ve halkımızı korumak için çalışıyoruz" diye konuştu.

İsrail güvenlik birimleriyle koordinasyonun bitirilme ihtimaline ilişkin Aşravi, "Filistin yönetimi henüz bu yönde bir karar almadı, alınması halinde duyurulacaktır" ifadelerini kullandı.

İsrail ile FKÖ arasında 1993 yılında imzalanan Oslo anlaşması kapsamında Filistin ile İsrail birimleri arasında güvenlik koordinasyonu sağlanması kararlaştırılmıştı.

İsrail güçleri, dün bir Filistinlinin Beit El Yahudi yerleşim birimi yakınlarındaki kontrol noktasına ateş açması sonucu 3 İsraillinin yaralanması üzerine, Ramallah kentinde girişleri askeri kontrol noktalarıyla kapatmıştı.

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulabilmişti. Söz konusu olayın başlattığı gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, ekim ayı başından bu yana Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı. Olaylarda çok sayıda Filistinli öldürülmüş ve yaralanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Ramallah'ta girişleri kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN