Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere, insan genlerini değiştirmeye onay verdi

Giriş Tarihi: 2.2.2016 10:00
İngiltere, insan genlerini değiştirmeye onay verdi

İngiltere'de doğurganlıkla ilgili yasal düzenlemeleri yapan kurum, bir grup araştırmacıya insan embriyosunun genlerini değiştirme izni verdi

Londra'daki Francis Crick Enstitüsü'nde yapılacak araştırmada insan yaşamının en erken dönemini daha iyi anlamak amaçlanıyor.

Döllenmeden sonraki yedi günü mercek altına alacak olan araştırmada, düşüğe neden olan etkenler ele alınacak.

Francis Crick Enstitüsü'nün başkanı Paul Nurse, Kathy Niakan tarafından yapılacak araştırmanın "tüp bebek tedavisinin başarısını daha iyi anlamaya yardımcı olacağını" söyledi.

Bilim insanlarının laboratuvarda yapacakları çalışmalardan sonra embriyoları kadınların vücuduna yerleştirmesi ise yasak olacak.

İLK KEZ ÇİN'DE YAPILDI


İnsan genetiğini değiştirmeye yönelik ilk çalışma geçen yıl Çin'de yapılmıştı.

Çin'deki bilim insanları, bir kan hastalığını ortadan kaldırmak için insan embriyoları üzerinde çalışma yaptıklarını açıklamışlardı.

İNSAN EMBRİYOSU


Bu çalışma başarıya ulaşamadı, ancak bazı hastalıklara yol açan genlerin DNA'dan çıkarılması yoluyla gelecek kuşakların daha sağlıklı olmasını sağlamak konusunu gündeme taşıdı.

İnsan embriyolarının gen yapısını değiştirme yolundaki çalışmalar, ileride 'isteğe göre bebek üretmekte kullanılabileceği' gerekçesiyle eleştirilere uğruyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere, insan genlerini değiştirmeye onay verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN